Якщо ми хочемо повністю або хоча б частково позбутися скандалів та істерик, необхідно виконати певну попередню роботу. Якщо вірно, що діти поводяться добре, якщо можуть, то ми насамперед повинні зрозуміти, що заважає дитині добре поводитися. Іншими словами, нам потрібно виявити фактори, які гальмують розвиток навичок адаптивності та емоційного самоконтролю у вашої дитини. У цій статті ми детально розглянемо різні види внутрішніх стабілізаторів, тобто окремих ментальних навичок, відсутність яких призводить дитину до вибухового спалаху.

На щастя, їх перелік не великий: це навички свідомого самоврядування, мовні навички, навички контролю емоцій, навички інтелектуальної гнучкості та соціальні навички. Перш, ніж йти далі, відзначимо кілька важливих обставин.

По-перше, мова йде саме про навички. Таким чином, стабілізатори — це навички, які можна і потрібно розвивати. По-друге, виховання методом заохочення і покарання не допоможе оволодіти жодним з перерахованих навичок. Не можна прищепити навички свідомого самоврядування, мовні або соціальні навички за допомогою наклейок в щоденнику або відправивши дитину в кут. По-третє, зверніть увагу на те, що наведений список не містить ніяких діагнозів, бо вони не допомагають розібратися в тому, які саме ментальні навички недостатньо розвинені у вашої дитини. І, нарешті, в списку відсутні «недостатньо суворі батьки» і «недоліки виховання». Недостатня строгість і погане виховання не пояснюють, чому у дитини відсутні навички адаптивності та емоційного самоконтролю.

Виявлення відсутніх стабілізаторів дозволяє вирішити відразу кілька проблем. По-перше, якщо вам зрозуміло, яких саме навичок не вистачає вашій дитині, ви (а якщо ви володієте даром переконання, вам допоможуть й інші) не станете пояснювати її поведінку як невмотивовану, егоїстичну або продиктовану бажанням маніпулювати. По-друге, виявлення стабілізаторів вашої дитини робить вибухонебезпечні ситуації більш передбачуваними. І, нарешті, якщо ви знаєте, яких навичок вашій дитині не вистачає, ви знаєте, чому його треба вчити.

Навички свідомого самоконтролю

Навички свідомого самоконтролю, тобто здатність перемикатися з одного завдання на інше, організація і планування (розробка відповідного плану дій при зіткненні з проблемою або подразником), а також здатність дистанціюватися від афекту (вміння відділяти емоційну реакцію на проблему від інтелектуальних зусиль, потрібних для вирішення проблеми) — це ключові навички, необхідні для того, щоб ефективно справлятися з роздратуванням, гнучко мислити і вирішувати проблеми, які виникають.

Прийнято вважати, що за розвиток цих навичок відповідають фронтальна, префронтальна і субкортикальна область мозку, керована фронтальними відділами. Це допомагає зрозуміти, що відбувається (або, точніше, що не відбувається) в голові вибухових дітей. До речі, проблеми з навичками свідомого самоконтролю виникають у більшості дітей з діагнозом СДУГ. Давайте розглянемо кожен з цих навичок докладніше.

Перехід від однієї ситуації (наприклад, шкільної зміни) до іншої, яка сильно відрізняється від першої (наприклад, уроку читання), вимагає перемикання з одного настрою (на перерві можна бігати, галасувати, спілкуватися з друзями) на інший (під час уроку слід сидіти за партою і тихо самостійно читати). Якщо дитині складно перемкнутися, то навіть через десять хвилин після початку уроку він все ще буде вести себе як на перерві. Іншими словами, проблема перемикання з одного завдання на інше пояснює, чому багато дітей відчувають труднощі при переході від правил і вимог однієї ситуації до правил і вимог в іншій ситуації. Можливо, невміння переключатися є також причиною «замикання» дитини в тому випадку, коли батьки звуть його вечеряти і просять вимкнути телевізор. Якщо дитина не вміє перемикатися, і при цьому зовнішні чинники, наприклад, наполегливість батьків, підігрівають його роздратування або заважають йому зібратися з думками, то навіть банальні вимоги можуть призвести до серйозного вибуху. Такі діти зовсім не намагаються бути неслухняними, просто їм складно переключатися з одного настрою на інший.

Дорослий: Моя дитина поводиться прекрасно, поки все йде так, як йому хочеться.
Психолог: Зрозуміло.
Дорослий: Хіба це не означає, що він хоче поступати тільки по-своєму?
Психолог: Ми всі хочемо чинити по-своєму. Вашій дитині не вистачає деяких навичок, що дозволяють легко переключатися з одного завдання на інше, яку ви перед ним ставите.
Дорослий: Що ж мені робити?
Психолог: Розвивати в ньому ці навички.
Звідки ми знаємо, що у дитини проблеми при перемиканні з одного завдання на інше?
Та він сам про це говорить! Давайте прислухаємося.
Дорослий: Я сьогодні поспішаю. Закінчуй сніданок, постав тарілку в раковину і збирайся до школи.
Дитина: Я ще не доїв.
Дорослий: Ну так захопи з собою яблуко або що-небудь ще. Давай, збирайся! Мені потрібно встигнути забігти на пошту по дорозі.
Дитина: Але я не можу!
Дорослий: Що ти не можеш? Чому ти завжди себе так ведеш, коли ми запізнюємося?
Хоча б раз зроби те, про що я тебе прошу, без сперечань!
Дитина: Але я не знаю, що робити!
Дорослий: Тобі ж сказано, що! Перестань діяти мені на нерви!
Дитина: (Ба-бах !!!)

Чи можна допомогти дитині перемкнутися з одного завдання на інше? Звичайно. Але не за допомогою погроз й наслідків, які з них випливають.

Організація і планування — це теж тип ключових навичок, необхідних для оцінки різних варіантів поведінки при зіткненні з проблемами або подразниками. Діти зі СДУГ відомі своєю неорганізованістю й імпульсивністю. Вони часто забувають записати домашнє завдання, їм важко зосередитися на уроці й швидко зібратися вранці в школу. Вони часто вигукують на уроці відповіді з місця, не можуть дочекатися своєї черги і перебивають співрозмовника. Саме неорганізованістю і невмінням планувати пояснюються труднощі, які відчувають багато дітей, стикаючись з повсякденними проблемами і подразниками. Що потрібно робити при зіткненні з подразником? Необхідно знайти рішення проблеми, що породжує роздратування, але пошук вирішення проблеми вимагає навичок організації і планування. По-перше, необхідно чітко визначити проблему, яка стоїть перед нами (важко шукати вирішення проблеми, якщо ви не знаєте, в чому вона полягає), потім розглянути різні варіанти її вирішення, оцінити їх з точки зору наслідків і вибрати відповідну стратегію поведінки.

Багато дітей мислять настільки неорганізовано, що навіть не здатні визначити, що саме їх дратує. Іноді неорганізованість проявляється в тому, що дитина бачить лише одне єдине рішення проблеми і не здатна враховувати альтернативні варіанти. Багато настільки імпульсивні, що, навіть володіючи здатністю до пошуку альтернативних рішень, вони все ж роблять перше, що спадає їм на думку. Погано?

Так, перше рішення, яке спало на думку, нерідко виявляється найгіршим. Вдалі рішення вимагають організованості та контролю над імпульсивністю. Тому ми нерідко стикаємося з дітьми, що відрізняються рідкісною здатністю проявляти себе з гіршого боку. Крім того, багато неорганізованих та імпульсивних дітей демонструють так званий «рефлекторний негативізм»: вони схильні негайно відповідати «ні» на будь-яку зміну планів, нову ідею або звернене до них прохання.

Чи можна навчити вибухову дитину вирішувати проблеми більш організовано і менш імпульсивно? Звичайно. Але покарання або наклейки у щоденнику тут не допоможуть.

Здатність ясно мислити і вирішувати проблеми тісно пов’язана зі здатністю відокремлювати своє «я» від емоцій, пов’язаних з роздратуванням. Цю здатність називають відділенням афекту. Емоції дозволяють нам зібратися з силами для вирішення проблеми, але для пошуку самого рішення необхідне ясне мислення, а не емоції. Відділення афекту дозволяє людині тимчасово «відкласти на потім» емоції і підійти до вирішення проблеми об’єктивно, раціонально і логічно. Діти, які вміють відокремлювати думки від емоцій, зазвичай реагують на проблему або подразник розумно, а не суто емоційно, і це добре. Але якщо подібний навик відсутній або недостатньо розвинений, то діти реагують на перепони, що виникають на шляху, не стільки розумно, скільки емоційно, і це погано. Вони можуть відчувати в собі напруження емоцій, але часто бувають не в змозі відволіктися і відкласти емоційні переживання до тієї пори, коли заспокояться і зможуть тверезо розглядати ситуацію. Насправді вони навіть можуть самостійно вирішувати проблеми (і в більш спокійних обставинах нерідко демонструють цю здатність), але в запалі роздратування сильні емоції позбавляють їх цієї можливості. У таких випадках непослух не є свідомим: діти стають жертвами власних емоцій, викликаних сильним роздратуванням, вони не можуть звернутися до раціонального мислення, поки не заспокояться. Ви знаєте, як це буває.

Дорослий: Пора вимикати комп’ютер і йти лягати спати.
Дитина (відповідаючи під впливом емоцій): — Відчепись, я не можу зараз вимкнути! У мене гра в самому розпалі!
Дорослий (можливо, теж керуючись швидше емоціями, ніж розумом): У тебе завжди гра в розпалі. Іди спати! Зараз же!
Дитина: Блін! Ти мені все зіпсував!
Дорослий: Я тобі все зіпсував? !! Ану, марш звідси, поки я тобі ще що-небудь не зіпсував!
Дитина: (Ба-бах !!!)

Як видно на прикладі цього діалогу, якщо батьки реагують на поведінку дитини, що не освоїв навик відділення афекту, наполегливим повторенням своєї вимоги і спробами «поставити дитину на місце», це не допомагає йому заспокоїтися і почати тверезо мислити в запалі роздратування. Зовсім навпаки.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Схожі записи