Рано чи пізно перед батьками постає питання: як займатися розвитком мови з дітьми раннього віку? Адже всі прекрасно розуміють, що мова і мислення тісно взаємопов’язані, і, бажаючи виховати розумника чи розумницю, слід в першу чергу звернути увагу на заняття з розвитку мовлення.

Отже, що потрібно знати батькам, що бажають займатися розвитком мови своєї дитини з самого народження? Новонароджений найкраще сприймає мелодійні голосні звуки, вимовлені співуче. Дуже важливо, щоб дитина з перших днів життя слухала мамин спів. Він повинен бути тихим, але виразним. Сучасна практика замінювати живий спів «фонограмами» класичної або іншої музики не стимулює сприйняття дитиною мелодики і лексики рідної мови. Такі «концерти» іноді дитину просто «оглушують». Про розвиток мови і в цілому про розвиток в цьому випадку говорити не доводиться. Крім співу, звичайно ж, необхідно якомога більше просто розмовляти з малюком буквально з самого його народження.

Обов’язково завжди відгукуйтесь на плач дитини. Крім сигналу про дискомфорт крик або плач — це ще й заклик до спілкування, адже окрім харчового голоду буває ще й сенсорний, і саме через нього малюки з будинків дитини часто відстають у розвитку від благополучних ровесників. Всі дії — переодягання, годування, купання, деякі домашні справи — супроводжуйте коментарями, подобою бесіди. Наприклад: «Зараз подивимося, що тобі там не подобається, чому ти плачеш».
Дуже важливо, щоб малюк бачив вашу міміку, а точніше артикуляцію, це правило залишається в силі протягом усього періоду освоєння мови і занять щодо її розвитку. Саме це допоможе надалі дитині швидше засвоїти проголошення тих чи інших звуків.

Голосова вправа на наслідування

Поки що неможливо навчити малюка наслідувати ті звуки, які є в нашій (дорослій) мові, можна навчити його повторювати за собою те, що вже вміє вимовляти він сам. «Ба-ба-ба», — лепече малюк, і ви підхоплюйте ці склади. Після деякої паузи ви можете почути їх знову з вуст дитини.

Найкращий час для такої гри — приблизно через годину після того, як малюк прокинувся. Обов’язкова умова — його гарний настрій.
Пам’ятайте, що коли ви вимовляєте звуки, які потрібно повторити, маляті повинно бути добре видно вашу артикуляцію.

Починайте з простого. Спочатку дитина вимовляє за дорослим окремі звуки: «а-а-а», «у-у-у». Ці та інші звуки потрібно чергувати, щоб малюк вчився «перемикати» рух органів мови. Потім настає черга наслідування окремим складам і їх комбінаціям.
Не перевантажуйте свою промову під час «уроків наслідування»: «Сашко, а ну-ка, скажи «а-а-а»…». Зайві слова лише «затінюють» звук, повторення якого ви хочете добитися.
Спочатку маляті буде непросто повторювати за вами звуки або склади — навіть ті, які він сам вимовляє легко і правильно. Але місяці на десятому вміння наслідувати вдосконалюється, і надалі він зможе повторювати за вами і ті звукосполучення, яких в його лепеті не було.
Вже з 2-го тижня життя дитини можна починати стимулювати тактильні відчуття його кистей рук (пальчикові ігри). Найлегша вправа — легкі кругові погладжування долоні за годинниковою стрілкою. Ця тактильна стимуляція необхідна для розвитку мовного апарату малюка. Крім долоньки дуже важливо впливати на пальчики: кожен пальчик необхідно погладити з усіх боків. Крім широко відомої приказки «Сорока-ворона», можна використовувати й інші, щоб урізноманітнити щоденні вправи.
І звичайно, найважливішими для розвитку мови рухами є рухи апарату артикуляції: язика, губ тощо. Причому, тренування м’язів мовного апарату немовляти відбувається не тільки, коли він агукає або лепече, але і коли дихає, дує, ковтає, ссе груди і жує. До речі, помічено, що діти, що знаходилися на грудному вигодовуванні, стикаються з мовними труднощами рідше «штучників», а ті малюки, яких своєчасно долучили до твердої їжі, говорять набагато чіткіше однолітків, яких довго годували протертою їжею і рідкими кашками. Крім цього, звичайно ж, є спеціальні вправи для розвитку мовного апарату.

Вправи для занять з розвитку мовлення з дітьми раннього віку.

Звуконаслідування і артикуляційна гімнастика
Тренувати губи і язичок дитини зовсім не важко: гудіте, торохтіть, вийте, мукайте, каркайте тощо. Давайте дитині вилизувати ложки, знімати кінчиком язика з ложки крапельки. Змащуйте його губи якимось ласощами, щоб він їх облизував. Перед дзеркалом висовуйте язик, будуйте рожиці. Нехай малюк цокає язичком, як конячка, чмокає, присмоктується язиком до неба. Вивчайте його спльовувати ниточку, папірець, крупинку.

Ігри, що розвивають мовне дихання
Як уже згадувалося, дуже корисно дути — тут можна використовувати і мильні бульбашки, і вертушки тощо. Пропонуйте ігри на здування різних легких предметів: шматочків паперу, вати, паперових фігурок (кораблики тощо). Наприклад, якщо малюк вже бачив сніг на вулиці, візьміть кілька пухких шматочків вати, покажіть дитині і скажіть: «Дивись, ось падає сніжок. Я подула на сніжинку, і вона полетіла. А ти хочеш подути на сніжинку?». Слідкуйте за тим, щоб видих був ротом, плавний і негучний, а вдих проводився через ніс.
Крім вправ на голосове наслідування і стимуляції дрібної моторики, в методиках раннього розвитку мови важливе місце займають заняття з розвитку уваги, слухового сприймання, пам’яті, розвитку мовного апарату дитини.

Ігри, що розвивають увагу і слухове сприйняття
Вони необхідні для розвитку вміння зосереджуватися на звуці — без цієї здатності не можна навчитися слухати і розуміти мову.
— Де подзвонили?
Дитина з закритими (пов’язаними) очима слухає, як ви дзвоните дзвіночком з будь-якої сторони від нього. Коли оченята відкривають, малюк повинен показати (подивитися), звідки дзвенів дзвіночок (руку із дзвіночком не прибирати). Згодом дитина вже з закритими очима повинен тягнутися за дзвіночком.
— Дізнайся по слуху
Візьміть різні іграшки і предмети, якими можна виробляти характерні звуки (папір, ложка, барабан, дзвінок, дудка тощо). Познайомте з їх назвами дитину і залучіть її увагу до різних звуків, видаваними цими предметами, дайте їй самій спробувати зробити ці звуки. Потім малюкові закрийте очі й пошуміть одним із предметів. Оченята відкрийте і разом з ним визначте, який предмет звучав.

Вправа на розуміння мови. «Зайчики»
З однорічною дитиною вже можна пограти в таку гру.
Ведучий говорить: «Давай пограємо у веселих зайчиків. Я буду читати віршик, а ти повторюй за мною рухи».
Текст: По лісовій галявинці
Розбіглися зайчики. (легкий біг)
Ось які зайчики,
Зайчики-побігайчики. (піднімаємо долоньки до голови, показуємо «вушка»)
Сіли зайчики в купці, (присіли)
Риють лапкою корінці. (рух рукою)
Ось які зайчики,
Зайчики-побігайчики. (піднімаємо долоньки до голови, показуємо «вушка»)

Дуже важливо, щоб при заняттях з розвитку мовлення з дітьми раннього віку, ігровий елемент не був поглинений «освітнім», а емоції дитини не придушувалися. Якщо в процесі спілкування ви зробите мову самоціллю, то потреба в спілкуванні поступово згасне. Тому, використовуючи ігри та заняття з розвитку мовлення, ви повинні чуйно стежити за настроєм малюка, а також враховувати його мовні можливості.
На закінчення нагадаємо загальні для всіх методик розвитку мовлення правила:
— говоріть з дитиною повільно й виразно, досить короткими фразами;
— кожен день читайте дитині вірші, казки, обговорюйте картинки; не відмовляйте, якщо дитина попросить вас в N-ий раз прочитати його улюблену казку.
— гра — основна діяльність дитини, тому всі заняття з дітьми раннього віку можливо проводити тільки в ігровій формі.
— не переходьте на «дитячу мову» (не «сюсюкайте») самі і просіть не робити цього інших дорослих. Пам’ятайте, що ваша мова — зразок для наслідування.

Схожі записи