Всі діти люблять казки, особливо чарівні. Чари та захоплюючий сюжет займають фантазію дитини, відволікаючи від біганини і гучних ігор і змушуючи затамувати подих в очікуванні дива. Але чи тільки розважальну роль виконує казка? Учені давно довели, що казки несуть і виховну функцію. Недарма народна мудрість передається через казку з покоління до покоління.
Казка — це маленька модель світобудови.
Малюкові, який ще так мало знає про навколишній світ і який його боїться, простіше всього знайомитися з ним, слухаючи захоплюючий казковий сюжет. Але чи така проста казка, як здається? Всього на декількох сторінках вона відкриває нам дивовижний світ реальних і вигаданих країн, добрих і злих героїв, дивовижних звірів і птахів. І для дитини диво стає природнім не тільки у казці, але й у житті. У диво він вірить беззастережно, а значить, вірить і у казку.
Так які ж корисні уроки може винести малюк з маминої казки?
Казка вчить: світ ділиться на хороших і поганих людей, звірів та інших істот. Але добрих завжди більше, і їх любить удача. А злі погано закінчують свою біографію.
Казка формує образ позитивного героя: доброго, розумного, сильного, вірного своєму слову.
Казка вчить не боятися труднощів. Головний Герой завжди береться за виконання будь-якої роботи, якою б нездійсненою вона не здавалася. І в тому, що він перемагає, чималу роль грають віра в себе, сміливість і допомога друзів.
Казка вчить: не май сто рублів, а май сто друзів. А найвірніший спосіб знайти друга — це не відвернутися від нього в потрібний момент. У казкового Героя завжди багато друзів: людей, звірів, птахів, риб. Тому що він не відмовляє в допомозі тим, кого зустрічає на своєму шляху, і вони, у свою чергу, не кидають нашого Героя у біді. Так у Героя з’являються безцінні Чарівні помічники.
Казка вчить не судити про людей за зовнішнім виглядом. Іван-дурень на перевірку завжди виявляється Іваном-царевичем, а Царівна-жаба — Царівною Прекрасної. Та й страшна Баба-Яга не у всіх казках — негативний персонаж.
Казка вчить: гарна справа не з першої спроби виходить. Казковому Герою по три рази доводиться йти на Змія Горинича або на інше чудовисько, але сміливість і завзятість обов’язково винагороджуються перемогою.
Казка вчить любові до батьків. Герой, який виконує доручення батька або матері завжди більш улюблений ніж його недбайливі брати і сестри. І саме він отримує у спадок «півцарства на додачу».
Казка вчить патріотизму. Головний Герой завжди з готовністю виходить захищати рідну землю від чудовиськ-загарбників.
Казка містить приховану, ненав’язливу мораль: не можна обманювати, не можна бути жадібним, не можна зраджувати друзів.
І, головне, казка вчить, що добро циклічно, воно завжди повертається до того, хто допомагає іншим, і добро завжди перемагає зло. Чи не це модель ідеального світу?
Ці уроки діти сприймають інтуїтивно і дуже легко. Вони із задоволенням живуть в цьому чарівному світі, хочуть повертатися до нього знову і знову (звідси і прохання почитати знову ту саму казку), а часто і самі придумують цей чарівний світ. Таким чином усна народна творчість сприяє розвитку образного мислення і зв’язного мовлення у малюка.
Запропонуйте малюкові самостійно придумати казку за певним сценарієм, запишіть її в красивий зошит. Нехай малюк «попрацює» ілюстратором для Вашої саморобної книжки. Ось побачите, як загоряться у нього оченята, і скільки ідей він Вам видасть. Адже немає казкарів краще, ніж діти.
Приблизний сценарій для роботи може виглядати таким чином:
Малюк придумує (з Вашою допомогою) головного, позитивного Героя, потім випробування для цього Героя. Слідом черга придумувати Чарівних помічників (людей або звірів), які (можливо, за допомогою магічних предметів) допоможуть Герою впоратися із завданням, а також тих, хто буде Герою всіляко заважати (лиходіїв). І, коли випробування позаду, можна подумати, чим нагородити Героя і як покарати лиходіїв.
Малюкові буде приємно відчути себе творцем дива і «майже справжнім письменником». А вже з яким задоволенням перечитуються потім ці саморобні книжки! І з яким нетерпінням дитина хоче навчитися читати! Адже тоді вона стане незалежною від батьківського читання, і їй вже не доведеться чекати до завтра, щоб дізнатися, чим закінчилися пригоди Героя! Тому не варто забувати про старі, віками перевірені казки, які, чого тут приховувати, цікаві не тільки дітям, але і нам, їхнім батькам.
Адже найголовніше, чого навчить нас казка — залишатися в душі дитиною, а значить, трішечки Чарівником.