Для кожної дитини мати й батько завжди будуть першими й найголовнішими вчителями. Саме від них малюк дізнається безліч нового про оточуючий світ — чи то під час сумісного читання книг, чи просто в діалогах. У кожної дитини є період, коли вона задає велику купу питань, які часом приголомшують і лякають батьків, одне з таких — “звідки беруться діти?”.

Не лякайтеся, якщо ваша трирічна дочка почала помічати різницю між нею і другом-хлопчиком, який не так, як вона ходить в туалет. У такому віці природно помічати та цікавитися такими відмінностями. Саме з 3-х років діти починають розрізняти своїх друзів за статевими ознаками.

Уявіть собі ситуацію, коли ваша дитина на вулиці помічає двох собак і запитує: “Що роблять ці кумедні собаки, навіщо одна залізла на іншу?”. Не намагайтеся відійти від теми, перевести увагу дитини на щось інше, та не кажіть, що вони просто граються. Скористайтесь ситуацією, що виникла, та розкажіть дитині, що собаки так роблять цуценят. Не треба вдаватися в подробиці, якщо малюк не продовжує розпитувати. В іншому разі — просто поясніть йому все “його мовою”, щоб дитина вас зрозуміла і водночас вдовольнила свій інтерес. Наприклад, уявіть, що розповідаєте про те, як працює годинник чи їздить потяг (до речі, малюку це буде так само цікаво, як і тема сексу), ви ж не будете використовувати професійну термінологію та інші незрозумілі для дитини слова. Так і в темі спарювання собак — не будете розказувати про цілу зграю сперматозоїдів, які намагаються атакувати одну єдину яйцеклітину, щоб проколоти її та потрапити всередину. Все це може налякати дитину.

Завжди використовуйте з користю ті моменти, коли дитина запитує про те, звідки вона взялась. В іншому разі вона може дізнатися про це з інших джерел — чи то інтернет та фільми, чи просто під час ігор з однолітками. Існує так багато історій про своєрідні ігри маленьких дітей, яким мати та батько не розказали про так звані інтимні особливості дорослого життя, які по суті не ганебні, але й не привселюдні, тому вести себе так можна лише двом дорослим закоханим в один одного людям.

Історія №1

Вихователь у дитячому садку розказала про таку ситуацію у дитячому садку. Дівчатка гралися з ляльками — поклали ляльку Барбі на ліжко, а зверху її “чоловіка” Кена та коментували все це оханнями та стогоном з вигуками “давай кохатися”. Вихователька була налякана та просто накричала на дітей, щоб вони перестали займатися такою ганебною справою. Вже з часом вона зрозуміла, що не повинна була так сварити дітей, але як треба було повести себе у подібній ситуації — не знає.

Історія №2

Чотирирічних хлопчик дивився по телевізору фільм, в якому була інтимна сцена — головний герой поклав на ліжко свою партнерку. Хлопчик став це коментувати, наказуючи герою бити жінку (адже він поклав її на лопатки) — дитина за своєю наївністю та незнанням подумала, що вони борються. А батьки просто посміялися з цієї кумедної на перший погляд ситуації. А згодом мати помітила, як її хлопчик у дворі повалив на землю подружку та з цікавістю і абсолютно не соромлячись “дослідив”, що в неї під спідницею так само, як це робили персонажі фільму.

Не треба в такому випадку панікувати та питати в самого себе, хто навчив мого янголятка такій пошлості, звідки вона цього набралася тощо. Такий інтерес проявляється не через те, що дитина дізналася про щось заборонене, а навпаки через те, що вона не знала цього і батьки вчасно не розказали, чим можуть займатися в ліжку чоловік і дружина. Діти просто починають дізнаватися про все шляхом експерименту.

Що ж в такому разі говорити дитині?

Розмовляти з дитиною на тему сексу потрібно «її мовою», тобто так, щоб розмова була зрозумілою для її віку. Наприклад, у віці трьох-п’яти років можна розказати малюку, що він з’явився з маминого животика, бо саме під серцем матері немовляті тепло і безпечно, він там «ховається» до народження. В більшості випадків для малечі цієї інформації вистачить.

На такі питання дитини «Як саме я народився?» можна відповісти, що у мами нижче живота є спеціальний отвір, через який вибирається дитина, коли приходить час, а доктор в цьому допомагає. Іноді цікавість дітей на цьому не закінчується і вони висловлюють бажання подивитися на цей отвір. Поясніть малюку, що це неможливо, бо у кожної людини є місця, які не можна показувати іншим. Запитайте, чи знає вона, де знаходяться ці місця, таким чином ви позбавитесь ситуацій, коли ваша дитина через незнання захоче роздягнути друзів у дитячому садку.

Вже більш дорослі діти можуть запитувати, як саме він потрапив в живіт до мами. Розкажіть, що до мами в живіт потравляє спеціальне насіннячко, з якого виростає немовля. Якщо чоловік і дружина люблять один одного, то вони сплять в одному ліжку, обнімаються і чоловік передає своє насіннячко дружині. Дитині 10-11 років можна вже докладніше пояснити цей процес, що закохані люди, які дуже хочуть дитину, обнімаються і цілуються, слідом насіння з пеніса батька через спеціальний отвір в животі мами потрапляє їй в живіт, росте й розвивається. Саме так створюється будь-яка людина.

Пам’ятайте, що які б каверзні питання не виникали у вашої дитини, ви завжди повинні відповідати стримано, спокійно та впевнено.

Про це розкажуть в школі

А тепер розглянемо ситуацію, коли дитині вже час йти до школи, а делікатні питання батькам вона ще не задавала і взагалі не проявляла якого-небудь інтересу до теми сексу. Не думайте, що в такому разі треба проігнорувати ці каверзні питання, сподіваючись, що до весілля його будять цікавити лише мультики та іграшки. І не треба всю надію покладати на шкільні уроки анатомії, адже вони будуть лише у 8-9 класах, тобто чекати доведеться десь ще вісім років, за які йому багато чого можуть нарозказувати однокласники. І згадайте свої шкільні уроки анатомії – це просто наукова інформація про будову тіла і процес зачаття. Вашій же дитині потрібно ще дізнатися про любов, ніжність та високі почуття. Хто, як не батьки, розкажуть їй про це, пояснить, що людина в інтимних стосунках керується почуттями, а не інстинктами, як це відбувається у тварин.

Саме тому спеціалісти рекомендують у шестирічному віці самостійно зацікавити дитину, щоб вона захотіла задавати питання й вести діалог.

Наприклад, ви можете згадати про своїх друзів або родичів, які полюбили один одного і одружилися, тому у жінки скоро виросте живіт і вона народить дівчинку або хлопчика. Після чого дитина сама почне задавати питання, а ви вже будете знати, що відповісти.

Може не треба нічого розказувати?

Згадайте своє дитинство – ми не розмовляли з батьками на тему любові, стосунків та тим паче сексу. Тому ще це не було прийнято, це було навіть ганебно, люди жили за девізом «сексу в нас намає». Сім’я в першу чергу була «осередком суспільства» і тому виховувались діти саме як частина цього суспільства. Відомий радянський педагог Макаренко казав, що якщо виховувати в дитині всі правильні риси справжньої праведної людини, ви автоматично виховуєте її у статевому плані. Звичайно, що інтимне виховання – це не лише бесіди з дитиною на делікатні теми, але ж тема сексу тоді була абсолютно закрита і не було ніякої сексуальної обізнаності.

Це природно для дитини дізнаватися щось про зміни в своєму організмі, вони намагається дізнатися хоч щось будь-яким способом самостійно. Але наскільки це ефективно й безпечно?

Олена С. (38 років) поділилася своєю історією з дитинства. Мама виховувала її без батька, на питання звідки вона взялася, придумала історію про те, що жінка повинна випити спеціальну таблетку, а коли дитина виросте в животі, лікар його розрізає і витягає немовля. Доказом для маленької Олени був шрам від кесаревого розтину. Звичайно, що дитина вірить тому, що розказують батьки. Але в школі від однокласниць, в дитячому таборі від однолітків вона дізнавалися про інші подробиці появи дітей на світ – що діти з’являються саме «звідти», це був тяжкий удар по дитячій психіці, а отже і по довірі до матері. Також маленька Оленка дізналася і багато інших версій про зачаття дитини, які самі діти вигадували, або які придумували для них їх батьки. Наприклад, щоб зачати дитину, чоловік і дружина перед сном повинні одягнути труси більшого розміру.

* * *

Саме таким чином, спотикаючись і помиляючись, розглядаючи атласи з анатомії, читаючи заборонені книги на інтимні теми тощо, діти, підлітки та молодь дізнавалася про статеві стосунки. Зараз все стало набагато простіше – є фільми та інтернет. Але все це потрібно фільтрувати, тому краще, якщо діти будуть задовольняти свій інтерес у розмовах з батьками.
Саме батьки з усією любов’ю та ніжністю можуть розказати про велике чудо появи дитини на світ, про зародження нового життя і про сильне кохання. Поясніть дитині, що про такі речі краще дізнаватися в родині, а не від знайомих і приятелів, адже батьки створили її саму, тому знають, як це робити і можуть правдиво все розказати.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Схожі записи