Батьки часто говорять якісь автоматичні фрази, не думаючи про те, як часто вони використовуються в сім’ї. Такі вислови говорите ви своїм дітям, їх говорили вам ваші батьки, а їм в свою чергу бабусі й дідусі. Ці фрази злітають з язика досить непомітно й легко, але вони можуть сильно нашкодити розвитку дитини. Стандартні слова на перший погляд не несуть жодної загрози, але, в будь-якому разі їх не слід використовувати.

1. Залиш мене в спокої!
Є декілька версій розшифрування цієї фрази: «не чіпай мене», «ти заважаєш/відволікаєш», «я зайнятий», «зараз у мене немає для тебе часу» тощо. В кінці кінців, якщо часто використовувати цю фразу, у дитини створюється негативне бачення стосунків з батьками, вона вважає, що зайва, не важлива для своїх матері й батька. Це неодмінно матиме наслідки у підлітковому віці. В найгіршому варіанті фрази типу «йди куди-небудь, не заважай мені» можуть розумітися дитиною в прямому смислі – «я зайвий»/ «я небажана дитина»/ «я заважаю своїм батькам»/ «мене хочуть позбутися» тощо.

2. Ти такий…
Батьки часто критикують дитину, навішуючи так звані ярлики: «ти такий дурний», «ти таке ледащо», «ти така вередлива» тощо. Такі кліше певною мірою формують характер дитини, впливають на індивідуальний розвиток. Навіть якщо ці слова проговорюються не серйозно, з позитивною інтонацією і зменшено-пестливими суфіксами — «такий дорослий, а такий дурненький» — все одно матимуть негативні наслідки. Не слід їх вживати часто і постійно повторювати дитині. Спеціалісти також не впевнені, що й позитивно забарвлені ярлики не несуть жодної небезпеки.

3. Не плач!
Це найуживаніша фраза абсолютно всіх батьків. Постійно «забороняючи» дитині плакати, ви акцентуєте увагу на тому, що її емоції, переживання, або причини для плачу – незначні й не варті уваги. Дитина може втратити довіру до батьків, адже вони не сприймають її сльози серйозно. Не слід забороняти дитині плакати, ефективніше буде просто її пожаліти, виказати стурбованість її проблемою, показати, що ви все розумієте.

4. Чому ти не такий як …?
Батьки іноді починають порівнювати свою дитину із сестрою, братом, дітьми друзів чи просто однолітками, вказуючи на погану поведінку свого чада. Таке порівняння неодмінно матиме негативні наслідки для всіх – дитина може надовго образитися на батьків, почне ревнувати до рідних братів і сестер, та протестуватиме проти виконання того, чого від неї вимагають.

5. Поквапся!
Таку фразу батьки часто використовують, коли кудись спішать, а дитина їх затримує. Малюк починає відволікатися на якісь іграшки, збирається дуже повільно. В іншій би ситуації така поведінка дитини була б досить прийнятною, не викликала би агресії батьків. Фраза «Поквапся!» часто звучить дуже голосно і з негативною інтонацією, що лякає дитину ти змушує думати, що батьки його не люблять і обвинувачують у всіх негараздах. Якщо це із роздратованістю говориться постійно, а ще гірше — кожного дня, у дитини можуть розвинутися комплекси неповноцінності й ваші накази матимуть зворотній ефект – дитини не захоче робити те, що ви від неї просите.

6. Молодець!
Звичайна позитивна фраза також може бути в певній мірі поганою. Психологи запевняють, що якщо часто повторювати одне й те саме, слова «знецінюються». Якщо постійно хвалити дитину одним і тим самим словом «молодець», вона підсвідомо чи ні перестане це сприймати серйозно. Автоматично сказана похвала перестане нести необхідний смисл і дитина буде вважати, що її ігнорують. Отже, якщо бажаєте похвалити дитину, намагайтеся використовувати різні слова, підбирайте різні фрази, дитина повинна відчувати, що ви з нею щирі й чесні, що ви дійсно нею пишаєтесь.

7. Давай я зроблю, у тебе не виходить!
Якщо постійно повторювати таку фразу дитині, вона буде вважати, що нічого не вміє і нічого в неї не вийде без допомоги дорослих. Батьки самі налаштовують малюка на невдачу, лишають самостійності, роблять залежною. Такі фрази можуть навіть спричинити конфлікт, особливо у період розвитку, коли дитина все хоче робити сама.

8. Бери, тільки вгамуйся!
Часто буває, що батьки, забороняючи щось дитині, наштовхуються на істерику малюка. І щоб вгамувати його, дозволяють те, що заборонили. Таким чином, дитина розуміє, що може добитися свого через крики й сльози, влаштовуючи «сцени» ниття й страшної трагедії.

9. Швидко припини!
«Негайно/ зараз же/ швидко/ живо заспокойся/ вгамуйся/ припини» — часто наказують батьки своїм дітям. Це досить образливі фрази й не кожному дорослому це сподобається, тим паче дитині. Малюк ображається, відчуваючи свою повну безправність і неможливість захиститись. Такі слова мають зворотній ефект – дитина не заспокоюється, а навпаки починає протестувати, і в різному віці цей процес може виражатися по різному – від сліз та істерик, до сварок, лайки та замкнення в собі.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Схожі записи