Чотири роки — вік, коли дитина начебто вже і подорослішала, але, все-таки, ще маленька. Активно розвивається психіка, малюк починає відчувати більш різноманітні, ніж раніше, емоції, стає дуже чутливим до реакцій дорослого. У цей період від батьків потрібно максимум делікатності, щоб м’яко і непомітно для дитини коригувати його характер.
Фізіологія дитини чотирьох років
В 4 роки фізична активність трохи згасає, поступаючись місцем посидючості та здатності зосереджуватися на якомусь одному занятті. Якщо раніше ваш малюк невтомно рухався, то тепер необхідно спонукати його до цього. Порада від всіх лікарів і психологів — гуляти якомога більше. На вулиці дитина рухається із задоволенням. Тим більше, що прогулянки тепер стали набагато цікавіші: у вашого чада з’явилися друзі і разом вони придумують гри настільки незвичайні, і сюжети настільки захоплюючі, що час пролітає непомітно.
Якщо ви ще не записали дитину ні в яку спортивну секцію, в чотири роки вже пора це зробити. В ідеалі, малюк повинен відвідувати спортивні заняття і розвиваючі класи: його особистість повинна бути гармонійною. Спортивна секція добра тим, що направляє енергію в потрібне русло, попутно прищеплюючи нові навички, дисциплінує і виховує характер. До того ж, звичка регулярно рухатися (як, втім, більшість звичок) формується вже зараз. Рухова лінь — одна з характерних рис сучасного покоління, а рух, як відомо, це життя. І, безумовно, пройде років десять-п’ятнадцять і дитина щиро подякує вам за те, що ви навчили його щось робити добре. Бути в якійсь справі кращим за інших завжди приємно.
Психологія чотирирічної дитини
Чотири роки — час, коли багато мам вперше відводять своє чадо до дитячого психолога. Щось таке з’являється в поведінці та характері, що змушує батьків турбуватися. Іноді з’являються песимістичні настрої, дитя може говорити, що він нікому не потрібен, що він поганий, що його ніхто не любить. Все це — прояви перехідного віку, коли раннє дитинство змінюється дитинством більш усвідомленим. У більшості випадків провокаторами подібних нерадісних думок стають, як це не парадоксально, самі батьки, а вирішення проблеми перекладають чомусь на психологів. Справа в тому, що психіка дитини зараз вкрай вразлива. Малюк здатний відчувати такі емоції, як образа, розчарування, сором, смуток — те, що раніше було йому незнайоме в силу того, що основним двигуном розвитку були інстинкти, а не свідомість. Дуже гостро сприймається недостатність похвали.
Поспостерігайте за собою. Можливо ви, користуючись тим, що малюк підріс і тепер не вимагає невпинної уваги, перестали зовсім надавати йому яку-небудь увагу. Дитина зайнята — і добре. Можна витратити час на свої справи. У кращому випадку від вас можна дочекатися чергового «Молодець! А тепер піди пограй». Ось вам і відповідь. Зараз, коли поведінка дитини будується в основному на наслідуванні дорослих, спільні заняття важливі як ніколи. У дитини повинна бути своя частина відповідальності у спільній справі, і не скупіться на похвалу, якщо йому вдалося впоратися із завданням. А от якщо не вдалося, дивіться по ситуації. Якщо намагався, але не вийшло, все одно похваліть. Якщо просто полінувався або поставився до справи халтурно, пожуріть — строго, але без крику. Але ні в якому разі не будьте байдужими.
Навички та вміння в чотири роки
Зараз, коли дитині вже виповнилося чотири роки, оцінювати його розвиток за придбаними за рік навичкам вже не дуже доречно. Дитина вміє все, чому ви його навчили. Поспостерігайте за діточками, наприклад, на дитячому майданчику. Відразу видно: хтось більш скоординований, хтось менше; один фантазер і жартівник, інший — замкнутий у собі тихоня; у когось рот не закривається, а хтось весь час мовчить. Висновок такий: той, хто «більше», отримує набагато більше уваги, ніж той, хто «менше». Дитиною потрібно займатися!
Чотири роки — саме час долучати малюка до культурного життя. Дитячі концерти, ялинки, спектаклі, мультики — все подобається і все радує. Не лінуйтеся обговорювати з дитиною те, що тільки що побачили, почули або прочитали. Так ви навчите його аналізувати, робити висновки і висловлювати свої думки. І виховаєте моральність: більшість дитячих уявлень спрямовані саме на це.
Поради батькам дитини чотирьох років
Чомусь багато батьків вважають, що до чотирьох років вони свою місію з розвитку дитини вже виконали і далі він як-небудь сам все освоїть. Дорогі батьки, це зовсім не так. Якщо фізична активність зараз вже трохи спала, то пізнавальна — анітрохи. Чотири роки — відмінний вік для того щоб навчити дитину трохи читати, викласти йому основи математики (елементарні приклади, проілюстровані іграшками, дуже добре розвивають мозок), сформувати навик вираження власних думок. Малюк вже навчився вимовляти практично всі звуки (може бути, поки ще не вдаються шиплячі і «р») і тепер можна працювати безпосередньо над промовою. Природно, рано чи пізно він навчиться говорити зв’язно, але, знову ж таки, в дитинстві все дається набагато простіше, а в дорослому стані потрібна допомога репетитора.
Виховання дитини в чотири роки
Цей період у житті дитини можна назвати «сто тисяч чому»: він постійно задає питання і батькам доводиться згадувати забуте і шукати інформацію в книгах та інтернеті. Не соромтеся сказати дитині, що ви чогось не знаєте, заодно розкажіть, де ви шукаєте відповіді на його питання.
Як організувати життя дитини чотирьох років
Дитина витягується, стає худим — в цей момент батьки, помітивши, що у нього проступають під шкірою ребра, можуть почати посилено годувати сина чи дочку: але, як правило, це вікові зміни, і збільшувати число прийомів їжі не потрібно. У чотири роки можна почати займатися спортом — плаванням, гімнастикою, лижами, які корисні для розвитку м’язів і загального підвищення імунітету.
Як розвивати дрібну і велику моторику дитини 4-х років
Якщо дитина поки не ходить в спортивну секцію, для розвитку великої моторики займайтеся вдома гімнастикою і грайте на вулиці в рухливі ігри — бігайте, міняючи ритм бігу зі швидкого на повільний і навпаки, стрибайте на дальність (ви пам’ятаєте, що треба частіше програвати?), пропонуйте дитині зробити «ластівку» — нехай він стоїть на одній нозі 10-20 секунд, а ви притримуйте його за руки. Для розвитку дрібної моторики і раніше актуальні ліплення і малювання: дитина в 4 роки може намалювати людину з елементами одягу і скопіювати ваш малюнок будинку з трубою і парканом.
Як грає дитина в чотири роки
У цьому віці діти часто грають разом, і їх інтерес до сюжетно-рольових ігор триває: можна грати в «дитячий садок», «лікаря», «шоферів», «магазин» і «сім’ю». У «сім’ю» із задоволенням грають і дівчатка, і хлопчики — вони переодягають ляльок, укладають їх спати, катають в колясці і годують, готуючи обіди з підручних матеріалів — намистин, листя і так далі. Набір посуду для ляльок буде гарним подарунком для дитини.
Чого навчається дитина в чотири роки
Продовжуємо (або починаємо) вивчати букви: починайте з тих, які легко вимовляти («а», «о» і так далі), а закінчуйте складними для вимови «ч», «ф», «щ». Літери можна робити з пластиліну (і грати з ними), робити з тіста, вати, викладати з круп і квасолі. Використовуйте цей період — між четвертим і п’ятим роками дитина дуже добре запам’ятовує те, що їй пропонують, але найкраще запам’ятовується те, що цікаво їй самій. Тому ігрова форма буде кращим варіантом для вивчення чого б то не було — віршів, пісеньок або іноземних слів. Не забувайте пояснювати малюкові, що відбувається у вірші — він повинен розуміти, про що розповідає. Так формується смислова пам’ять.
Як поводиться дитина трьох чотирьох років
Завдяки тому, що дитина багато спілкується з однолітками і грає з ними, у групи дітей виникає свій власний світ, свої відносини, якими вони можуть не ділитися з дорослими. Проте спілкування з дорослими дуже насичене — 4-річна дитина може задати за день близько 400 питань. У цьому віці у малюка виникає і підвищений інтерес до самого себе — якою людиною він може вирости, ким стати. Активність дитини у постановці запитань придушувати не треба: шукайте час для того, щоб знайти відповіді, які можуть бути і не дуже докладними — на перших порах допитливий малюк задовольниться і короткими.
Як розвивається мова дитини чотирьох років
Мова малюка вже достатньо розвинена для того, щоб її добре розуміли незнайомі люди. Якщо велика кількість звуків вимовляється неправильно, то варто звернутися до логопеда. У цей час дитина починає активно використовувати у своїй промові слова, які він почув від дорослих. Один малюк скаже щось на кшталт «неймовірно», інший виголосить нецензурне слово. Сенсу цих незнайомих слів дитина, як правило, не розуміє, тому відразу лаяти його або захоплюватися не треба — все залежить від оточення.
У чому основна задача виховання дитини чотирьох років
Батькам слід не перешкоджати бажанням малюка дізнатися якомога більше, і продовжувати вчити його спілкуватися з оточуючими: дякувати за допомогу та подарунки, пояснювати, чого йому хочеться, не заважати старшим під час розмови. У цьому віці багато дітей із задоволенням виступають перед оточуючими з різними віршами і сценками, тому допомагайте дитині розвивати свої артистичні навички, і відчувати себе на сцені природно,