Дорогі батьки, вітаємо вас з третім днем народження і початком нового етапу в житті вашого чада і вас! Отже, вам три рочки — ви стали дорослими. Дорослими в порівнянні з рочки і двома, природно. За минулий рік ви неабияк підросли, стали спритними, сильними, дуже активними і життєрадісними. Навчилися відчувати емоції, які досі були вам невідомі, і виражати їх. Освоїли мова, зрештою. Маленький чоловічок перетворився на чоловічка побільше.

Фізіологія трирічної дитини

«3 роки» не даремно називають першою сходинкою дорослішання. Дитина все більше починає бути схожим на дорослого — і зовні, і психологічно. Не забувайте про регулярні медогляди: з цього моменту їх можна проходити раз на рік, але не рідше. У порівнянні з більш молодшим віком, особливих змін в раціоні і режимі дня немає (якщо тільки ви не запишете малюка в садок). У його третій день народження можна дозволити собі маленьку слабкість — познайомити дитя з солодким. Шматочок тортика або цукерочка, як правило, припадають дуже навіть до смаку, тому ваше завдання тепер контролюватиме кількість з’їденого солодкого. Небагато, звичайно, можна. Адже це так смачно! Але тільки не перед їжею (інакше малюк буде їсти менше і, відповідно, отримувати менше необхідних для росту і розвитку мікроелементів) і в помірних кількостях — щоб не зіпсувати зубки і не спровокувати появу цукрового діабету в майбутньому. В іншому все як і раніше. Тривалий нічний сон, один денний сон, чотириразове харчування.

Психологія дитини трьох років життя

Три роки — час, коли багато батьків віддають діточок у садочок. У працюючих мам вибору немає: відпустка по догляду за дитиною закінчується, і чадо потрібно кудись прилаштувати. Якщо поруч немає бабусь і дідусів, і немає можливості найняти няню, іншого варіанту, крім саду, немає. Непрацюючі мами іноді елементарно втомлюються і готові відвести малюка на якийсь час в садок, щоб хоч трохи зайнятися собою.

Пам’ятайте, що все дуже індивідуально і добре в міру. Якщо ваша дитина вже цілий рік ходить на розвиваючі заняття, звикла до колективу і не боїться нових людей, швидше за все йому і в саду буде непогано. Нові обличчя, нові враження, ігри — все це буде в радість. Але якщо ви весь час виховували дитя самостійно, якщо ви бачите, що ваша дитина дуже прив’язана до будинку і до вас, не поспішайте із садком. Психологічний стрес, який малюк відчуває при першому розставанні з мамою, настільки сильний, що може призвести до великих проблеми в майбутньому, особливо у відносинах з однолітками.

Якщо ви неодмінно вирішили записати дитину в садок, хоча б деякий час походіть разом з ним в групи раннього розвитку — заради того, щоб розставання з вами не було таким різким. Є діти, які категорично відмовляються ходити в садок. Якщо кожен ранок починається з істерики, краще переглянути свої погляди щодо цього закладу. Можливо, підшукати няню. Або просто поміняти садок: дитині можуть не подобатися конкретні речі в цьому конкретному садку, але грамотно розповісти вам про них він поки що не може.

Навички та вміння в три роки

У три роки малюк готовий до освоєння більш серйозних навичок, які вимагають хорошої координації рухів. Він вже може поступово вчитися:

— кататися на велосипеді (поки ще триколісному, але через рік вже можна буде спробувати посадити його на двоколісний транспорт);
— робити перші кроки на лижах (навичка відштовхування зазвичай дається дітям відносно легко);
— плавати (поки ще з підтримкою дорослого, так як дитина може злякатися води, що на довгий час відіб’є в нього бажання купатися);
— стояти на ковзанах і потихеньку кататися за ручку;
— грати у футбол або інші ігри з м’ячем: малюк уже досить виріс, щоб освоїти всі необхідні рухи — кидати і ловити м’яч, бити по ньому ногою.

Що стосується розумового розвитку, в три роки можна починати вчити букви і читати перші книжки (саме читати, а не тільки слухати). Дитина вже знає багато букв і можна поступово складати їх у склади, а склади — в слова. Деякі букви він, навпаки, вивчить, виділяючи їх із знайомих слів. Можна познайомити дитину з цифрами і з геометричними фігурами: зараз пам’ять працює продуктивніше, ніж будь-коли в житті, і все засвоюється дуже швидко.

Поради батькам трилітки

Звичайно, за минулі три роки ви порядком втомилися. Ваше життя кардинально змінилося з появою малюка. Цілих три роки колосальної відповідальності, безсонних ночей, дитячих хвороб і так далі — незважаючи на радість від того, що ваше чадо росте і розвивається, хочеться відпочити. Садок здається хорошим виходом. І малюк при справі, і мама зітхне. Але перш ніж віддавати дитину в садок, подумайте: далеко не всі діти настільки комунікабельні, що готові цілий день, або навіть півдня, проводити в компанії фактично чужих їм людей і весь час спілкуватися з однолітками.

Бажаючи виховати в малюку звичку перебувати серед людей і взаємодіяти з ними, ви можете легко домогтися ефекту прямо протилежного — він стане замкнутим і навіть агресивним. Часто виявляється, що садочок не кращим чином впливає на психічний розвиток дитини. Тому подумайте кілька разів, перш ніж записати туди дитя. І не вимагайте від дитини занадто багато чого. Він хоч і подорослішав, але, все-таки, ще дуже маленький.

Виховання дитини в три роки

Криза трьох років в цей час може тільки початися або ще тривати, а у дитини вже нове завдання: контакт із суспільством. Саме в цьому віці малюка можуть віддати в дитячий сад, до якого треба підготуватися — і дитині, і батькам.

Як організувати життя дитини трьох років

У цей час дитина росте, змінюються пропорції його тіла, він стає струнким і спритним, і бажання рухатися і грати зростає: все більше речей, які раніше маляті не вдавалися, тепер виходять, тому можливостей побігати і пограти у дитини має бути ще більше. Режим дитини залишається таким же, як і раніше — стежте за тим, щоб вдень він спав чи відпочивав не менш як півтори години, а нічний сон тривав 10 годин.

Як розвивати дрібну і велику моторику дитини трьох років

Дитина в цьому віці любить бігати і стрибати, грати в різні ігри з м’ячем, зістрибує з нижньої сходинки сходів. Взимку малюк буде із задоволенням кататися на санках, а влітку його вже можна вчити їздити на триколісному велосипеді. Дрібну моторику добре розвине ліплення з пластиліну — пропонуйте дитині виліпити не тільки кульки і ковбаски, а й, наприклад, овочі. Ще попросіть дитину опускати гудзики або великі намистини в пластикову пляшку з вузьким горлечком: поки дитина кладе їх в пляшку, ви можете супроводжувати процес рахунком: «одна, два, три».

Як грає дитина трьох років

Книжки з картинками дуже притягують дітей цього віку, дитина буде охоче описувати те, що зображено на картинці. В іграх з’являється рольовий елемент — малюк може, наприклад, грати з лялькою або ведмедиком в «дочки-матері». В цей же час дитина вже розуміє, що результат його гри залежить саме від нього: тому батьки, бачачи, що малюк збудував башту з простих елементів, можуть пропонувати йому зробити більш складні конструкції, допомагати при цьому і хвалити за старання. Так починає розвиватися мотивація досягнення.

Чого навчається дитина в три роки

У цей час діти вже одягаються і доглядають за собою практично самостійно, дорослі вчать їх застібати ґудзики та «блискавки», користуватися носовою хусткою і гребінцем. Малюкові подобається бути акуратним, тому всім цим речам він вчиться охоче. Батьки можуть розвивати смак і нюх дитини, даючи йому по черзі спробувати солодкий компот, негострий огірковий розсіл і воду, підкислену лимоном, і пропонуючи понюхати апельсинову цедру, каву і яку-небудь квітку.

Як поводиться дитина в три роки

У цьому віці з’являється планування — дитина може попередити дорослого про те, що він збирається ліпити, грати в машинку або розглядати картинки. Якщо криза трьох років триває (ближче до кінця періоду вона зазвичай закінчується), то дитина чинить опір пропозиціями дорослих, відчайдушно ревнує до молодших братів і сестер, обзивається і деспотично вимагає, щоб все було зроблено так, як вона хоче. Якщо батьки перешкоджають і висміюють спроби прояви самостійності, то замість автономії, дуже важливої для дитини, формуються почуття сорому і провини за бажання бути самостійним.

Як розвивається мова дитини в три роки

Дитина вимовляє фрази, що складаються з 5-6 слів. Дуже цікавиться тим, чому слова звучать саме так і звідки вони взялися: «Чому кішка називається кішкою?». Створює нові слова і римує їх — може складати і співати довгі пісні неіснуючою мовою. Дорослий може допомогти дитині зрозуміти, що предмет, що має якусь назву, може складатися з інших предметів, у яких теж є свої імена: наприклад, стіл має ніжки, а стілець — спинку, у дерева є стовбур, гілки, коріння і листя, а у собак — породи.

У чому основна задача виховання дитини трьох років

Велика подія — підготовка дитини до дитячого саду. Не кажіть про те, що в дитячому садку йому доведеться важко: «Ось вдома ти кашу не їж, а в садку-то змусять!».. Дитина має бути готова до недовгої розлуки з вами — для початку можна віддавати дітей у групи розвитку на кілька годин, перевіряючи, як дитина себе почуває, залишаючись без вас, і як ви відчуваєте себе без нього — деякі батьки починають страждати і роблять все для того, щоб дитина затрималася вдома. Готовність дитини до саду перевіряється так: вона повинна знати слова «можна», «треба», «не можна», «небезпечно», вміти одягатися і роздягатися, сама їсти, проситися в туалет, мити руки і просити допомогти, якщо щось не виходить.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Схожі записи