Сьогодні ефективність методики розвитку та навчання дітей Монтессорі не викликає сумнівів.

Спостерігаючи за іграми дітлахів і їх природним розвитком, відомий вчений і філософ Марія Монтессорі створила унікальну систему виховання малюків, засновану на ідеї мотивації дитини до саморозвитку і самопізнання. Кожен малюк унікальний і з самого народження прагне до самостійності, а завдання дорослих — допомогти йому розкрити свої можливості — на цьому принципі побудована схема роботи з дітьми в школах Монтессорі — школах-послідовників методики видатного педагога-гуманіста. Крім того, у навчальних закладах подібного плану використовується дидактичний матеріал, розроблений самою створювачкою і призначений для розвитку дрібної моторики і сенсорики малюків.

Дидактичний матеріал Монтессорі

Картотека ігор і посібників Марії Монтессорі досить різноманітна. Адже навчанню малюків педагог присвятила все своє життя, і методом проб і помилок відбирала тільки найкращі та ефективні вправи, ігри та матеріали. Вона враховувала все до дрібниць. Зручність меблів, правильну організація простору, дотримання правил і порядку, вік малюків — жодна найдрібніша деталь не залишилася без її уваги.
Що вже говорити про «золотий матеріал Монтессорі» — ігри та дидактичні розвиваючі матеріали, які застосовуються прихильниками методики і донині. На їх основі створюються сучасні іграшки, а матусі-рукодільниці майструють своїм малюкам аналоги власноруч. Наприклад, сучасні пазли, сортери, розвиваючі килимки — все це спадщина Марії Монтессорі. Вони сприяють розвитку особистості, допомагають самостійно пізнавати навколишній світ, а також систематизувати вже набуті навички і знання. Спираючись на розвиток дрібної моторики і сенсорики, авторка прагнула розвинути духовне начало малюків, адже на її думку, це основа повноцінної, вільної і самодостатньої особистості.

Щоб мати більш чітке уявлення про матеріали для Монтессорі занять, розглянемо кілька прикладів:

1. Різноманітні мішечки з наповненням. У якості останнього використовуються крупи, горох, квасоля, пінопласт. Їх завдання розвивати тактильні і зорові здібності малюків.

montessori_materialy_1(1)

2. Баночки з різним наповненням. Розвивають слухові здібності найменших.

montessori_materialy_2

3. Скринька з секретами, напевно сподобається більш дорослим діткам. Нехитрий пристрій у вигляді коробки з різними баночками, де в кожній захований якийсь сюрприз (наприклад, маленька іграшка), навчить малюка відкривати і закривати ємності, а також допоможе розвинути кисті рук.

montessori_materialy_3

4. Пластикові «голодні» іграшки з отвором в роті. Звичайно ж, малюк не відмовиться допомогти «другові», і з задоволенням нагодує його маленькими намистинками або горохом. Така вправа тренує окомір, руку, увагу й терпіння.

montessori_materialy_4

5. Пальчикові фарби — геніальний винахід, дуже подобаються багатьом дітлахам. Ну а саме малювання — безперечно захоплююче і корисне заняття для дітей всіх вікових категорій.

montessori_materialy_5

6. Розрізані картинки — свого роду міні-пазли.

montessori_materialy_6

7. Предмети певної групи, які відрізняються за кольором, формою або за розміром. Наприклад, перед дитиною викладають три ялинки і дають перемішані кружечки: червоні, сині й жовті. Завдання маляти — прикрасити кожну ялинку кружечками певного кольору.

montessori_materialy_7

8. Рамки-вкладиші. Створені за типом простого конструктора, частіше дерев’яного, тренують оптико-просторове мислення, дрібну моторику і координацію. Існують різноманітні вкладиші із зображеннями тварин, мультперсонажів, овочів і фруктів, геометричних фігур.

montessori_materialy_8

9. Рожева вежа. Знайомить діточок з поняттями «великий» і «маленький», «менше» і «більше».

montessori_materialy_9
Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Схожі записи