Не потрібно бути генієм, щоб допомогти своїй дитині досягти найвищого інтелектуального потенціалу – лише люблячими, турботливими батьками.
Протягом перших десяти років життя, мозок дитини утворює трильйони з’єднань, і є найбільш податливим, таким він більше ніколи не буде. З кожною новою навичкою — будь то гра на скрипці або вивчення іноземної мови — мозок розвиває важливі сполуки, які впливають на інші здібності, такі як математика, вербальні навички або здатність співпереживати іншим. Ось декілька корисних порад, які допоможуть вам виховати маленького розумника.
1. Їжа для розуму
Ми завжди чули, що сніданок це найважливіший прийом їжі на день, але це особливо важливо, коли справа доходить до розвитку мозку дитини. Діти, які снідають, набагато уважніші, ніж ті, хто цього не робить.
Чому? Наш організм перетворює їжу на глюкозу, яка в свою чергу «заряджає» енергією наше тіло та мозок. Ваша дитина прокидається з «порожнім баком», який необхідно «заправити».
Дослідження підтверджують це. У США провели експеримент у ході якого досліджували стан 4000 школярів початкових класів які харчувалися по універсальній програмі безкоштовних сніданків. Аналіз виявив, що пропуск сніданку був пов’язаний з поганою відвідуваністю занять, запізненнями, вербальними проблемами, суперечками дітей з батьками та вчителями.
Але не поспішайте доставати солодкі булочками прямо зараз. Що саме їсть дитина так саме важливо як і те чи їсть вона взагалі.
Сніданок багатий на білки та клітковину дає мозку багато сили. У дослідженні, що було надруковано в журналі фізіології і поведінки, зазначено, що діти, які їли вівсянку на сніданок виконали тест на запам’ятовування на 20 відсотків краще ніж ті, яки вживали пластівці.
Ось деякі прекрасні ідеї для швидкого і корисного сніданку який дуже сподобається вашій дитині:
- Арахісове масло з мультизерновим хлібом, пшеничні кекси, або цільнозернові вафлі.
- Цільнозернова булочка з яєчнею або плавленим сиром.
- Яєчня в чашці: Змішати 1 яйце з невеликою кількістю молока, кинути туди потертий сир, нарізану шинку, накрити кришкою і готувати в мікрохвильовій печі.
- Цільнозернові пластивці з низьким вмістом цукру з молоком і чорницею.
- Вівсянка з молоком та родзинками.
- Йогурт, фрукти і мюслі.
2. Визначте стиль навчання
Який стиль навчання вашої дитини?
Знання про те як ваша дитина любить вчитися та отримувати інформацію є безцінним інструментом, який можна використовувати, щоб допомогти вашій дитині краще вчаться в школі і розвивати любов до навчання. Експерти освіти виділили три основні типи учнів — слухові, фізичні і візуальні учні.
Слухові учні сприймають нову інформацію краще на слух. Фізичні учні хотіли б робити відкриття «своїми руками». А візуальні учні працюють краще спостерігаючи.
При вивченні математики, наприклад, візуальний учень зрозуміє матеріал швидше, спостерігаючи за своїм вчителем, який малює схему на дошці. Слуховий учень засвоїть цей самий матеріал якщо вчитель детально пояснить правило, або відповість на питання учня. Фізичному учневі (також називається тактильно-кінестетичний) можуть знадобиться додаткові матеріали: блоки, рахівниця або палочки для лічби, щоб засвоїти нове правило.
Три стилю навчання – це не тільки теорія. Кілька досліджень показали, що визначення стилю навчання дитини може значно збільшити його продуктивність у школі.
3. Вивчайте іноземну мову
Діти, які вивчають іноземну мову краще спілкуються, та швидше знаходять шляхи для вирішення будь-якої проблеми.
Вивчення іноземних мов у початкових класах не є обов’язковим у багатьох школах, тому краще записати дитину на будь-яки курси, або найняти викладача. Ви також можете придбати навчальні компакт-диски, або спеціальні підручники для самостійного навчання.
4. Грайте на музичних інструментах
Дивлячись як дитина грає «До Елізи» будь-хто з батьків світитиметься від щастя, але переваги навчання музиці виходять далеко за межі батьківської гордості. Численні дослідження показують, що діти, які навчилися грати на музичному інструменті краще складають тести пов’язанні з грамотністю, мають ліпшу вербальну пам’ять, краще знають математику і мають вищий IQ, ніж ті, хто не брав уроки музики.
Навчання музиці не зробить з дитини генія, але може допомогти стати краще. Уміння грати на музичному інструменті «вчить» мозок швидко реагувати на нову інформацію, особливо коли справа стосується пам’яті та уваги.
Вчитися грати на музичному інструменті — складна задача для маленької дитини. Наприклад, якщо ви вчитись грати на скрипці, то вам треба прикласти багато зусиль, щоб одночасно дивитись що робить вчитель та намагатись відтворити це. У цей час ваш мозок тренується та стає сильнішим.
Також слід пам’ятати, що користь музики не тільки в тренуванні мозку. Вона має багато соціальних і емоційних «пільг». Музика об’єднує людей і просто змушує почувати себе добре.
5. Читай!
Читання сприяє розвитку мови, уяви, концентрації уваги. І найголовніше, пам’ятайте – почати читати ніколи не рано.
За даними дослідників з університету Чикаго, коли ви читаєте дитині у її мозку створюються цінні клітини, які будуть залишатися в силі протягом усього її життя.
Також відомо, що діти, яки починають читати у дошкільному віці набагато краще потім навчаються у школі. Читання дає дітям великий словарний запас. Також діти усвідомлюють, що історії можна не тільки чути або бачити, але їх можна знайти у друкованому вигляді, іншими словами діти розуміють, що книга є джерелом інформації.
Як зробити читання улюбленою справою для вашої дитини:
- Заповніть її книжкову шафу великими та яскравими книгами.
- Дайте їй зрозуміти, що ви також любите читати. Це буде зміцнювати ідею, що читання це весело.
- Сходіть разом до бібліотеки та покажіть дитині усі світи, яки вона може відвідати просто відкривши книгу.
- Створіть зручне місце для читання у своїй кімнаті або в іншому місці в будинку, де дитина може насолоджуватися книгами.
- Читайте разом з дитиною та обговорюйте прочитане.
- Читайте їй кожен день.
6. Дослідіть світ
Вивчайте з дитиною різні культури світу. Краще це робити в ігровій формі. Обертайте глобус з закритими очима та оберіть якусь країну навмання. Припустимо, ви «потрапили» до Китаю. Ви можете прочитати книги китайських авторів або китайські легенди та історії; приготувати китайську їжу або піти до китайського ресторану, послухати китайську музику, або подивитися фільм або ТВ-шоу про китайську культуру.
Ви також можете відвідати Музей азіатського мистецтва, якщо такий є поруч або просто подивитися картинки в інтернеті.
Попросіть своїх друзів, яки були за кордоном, розповісти про пам’ятки той країни до якої вони їздили або, навіть краще, показати фотографії та поділитися враженнями.
Ще один творчий спосіб розповісти вашій дитині про світ: оберіть якусь культуру і нехай ваша дитина зробить національний костюм на якесь костюмоване свято, наприклад, на Новий рік.
Нарешті, дослідить власну культуру. Дізнайтеся більше про свою родину. Вивчить традиції власного народу.
Також можна придбати книгу про традиції світу.
7. Творчість
У дошкільній підготовці багато уваги приділяється живопису, ліпленню або конструюванню, і на це є свої причини – мистецтво робить нас розумнішими!
Діти яки займаються мистецтвом здатні зберігати інформацію довше, мають більш впевнене і більш розвинуте мислення, також в них є власний погляд на речі.
Ви самі можете допомогти дитині «розбудити» у собі Да Вінчі. Зараз у магазинах можна знайти безліч наборів для творчості: саморобки, аплікації з паперу або дерева, малювання фарбами, крейдою, фломастерами, олівцями та ще безліч варіантів корисного та веселого проведення часу.
Ніщо не зрівняється із задоволенням бачити власне творіння. Якщо ваша дитина перфекціоніст і не отримує задоволення від тих речей які їй вдалося створити – намагайтесь зробити так, щоб вона отримувала задоволення від самого процесу творчості, а не від результату. Разом ви і ваша дитина можете шити й вишивати, робити бісерні прикраси, будувати скульптури або збирати конструктор.