Перед батьками часто стоїть таке непросте завдання, як розвиток фізичної активності у дітей. Як це робити правильно та з чого варто почати – дамо кілька порад у сьогоднішній статті.
На подвір’ї 21 століття, тому на допомогу батькам створено багато помічників з цього питання, в тому числі й дитячі майданчики. Це місце, де діти пізнають світ через вільну гру, де вони вчаться і розвивають всі найважливіші навички: фізичні, розумові, емоційні та соціальні. На ігровому майданчику діти вперше можуть приймати власні рішення і робити усвідомлений вибір. Саме тому розвивати активність на дитячому майданчику це перше, з чого слід почати.
Зазвичай саме такі ігрові зони для дітей враховують різні нюанси і спроектовані з урахуванням психології та фізіології малечі, завдяки чому відбувається заохочення до спонтанної гри, мотивування розвитку, стимулювання досягнень, сприяння м’якій соціалізації та прищеплення почуття естетики й любові до природи.
Розвиток здорового способу життя з раннього віку
Сучасні дитячі майданчики заохочують дітей бути активними у вільний час і допомагають їм розвивати здоровий спосіб життя протягом усього свого існування. Наприклад, рухоме ігрове обладнання сприяє розвитку координації, великої та дрібної моторики і рівноваги. Статичне обладнання зміцнює м’язи та сухожилля. Перила, зокрема, сприяють розвитку сили верхньої частини тіла, сили хватки та координації.
Деякі зони майданчиків побудовані так, щоб нагадувати природні ландшафти. Вишки для стрибків, трампліни, величезні конструкції з сітками та інше обладнання тренують всі групи м’язів. Також тренується витривалість і гнучкість. Діти змушені лазити по деревах, спускатися з гір і перелазити через паркани. Єдине безпечне місце, де діти можуть бути активними – це саме майданчик.
Крім того, регулярне відвідування сучасного дитячого майданчика може запобігти ожирінню, значно зменшити ймовірність розвитку діабету 2 типу, знизити рівень холестерину і нормалізувати кров’яний тиск. Діти краще сплять і краще справляються зі щоденним стресом.
Здорова психіка пов’язана зі спонтанною грою
Спонтанна гра на дитячому майданчику дозволяє дітям демонструвати спонтанність і незалежність. Діти думають про власні мотивації, ставлять власні цілі та шукають шляхи їх досягнення. Вдома чи в дитячому садку все вирішують дорослі. На дитячому майданчику ж діти можуть робити все, що їм заманеться.
У командних змаганнях діти долають свій егоцентризм і починають враховувати власні інтереси та інтереси своїх товаришів по команді. В індивідуальних змаганнях основна увага приділяється процесу пізнання себе і навколишнього світу.
В результаті формується психічно здорова і цілісна особистість, яка знає, чого хоче від життя, як це отримати і як гармонійно будувати стосунки з оточуючими.
Гіперактивні діти менше нудьгують на дитячому майданчику, адже їх невгамовну енергію можна спрямувати в конструктивне річище.
Ігри впливають на розвиток інтелекту
Регулярна фізична активність, навіть у невеликих кількостях, збільшує приплив крові до ділянок мозку, що відповідають за пам’ять і навчання, і стимулює ріст нових клітин. Тому дуже важливо чергувати розумову діяльність з грою. Матеріал засвоюється краще, якщо він супроводжується фізичною активністю.
Ще один важливий аспект – розвиток уяви. Діти розробляють і дотримуються внутрішнього плану дій. Вони вчаться встановлювати і дотримуватися власних правил і розуміти природу причинно-наслідкових зв’язків. Граючись зі старшими дітьми, вони активно вивчають нові мови, набувають досвіду і виробляють певні моделі поведінки. Фізичні вправи стимулюють частину мозку, що відповідає за раціональне мислення, дозволяючи їм спокійно оцінювати ситуації, перш ніж приймати необдумані рішення. Усьому цьому можна навчити дітей з раннього віку.
Передбачається, що навички, набуті на дитячих майданчиках, будуть супроводжувати дітей протягом усього життя. Саме тому дитячі майданчики покликані розширювати межі дитинства і стимулювати фізичну активність. Добре спроектований дитячий майданчик може відірвати сучасних дітей від ігрового гаджету і перенести їх у дивовижний світ спонтанної гри.