У багатьох сім’ях спроби вимкнути дитячі телефони, зупинити відеогру або закрити вкладку з YouTube можуть перетворитися в істерику. Навіть якщо дитина каже, що потребує бути онлайн для домашнього завдання, ви ніколи не будете впевнені, коли зупиниться навчання і ввімкнеться улюблений канал на ютубі.
Важливо, щоб час за екраном був обдуманий. Дитина має чітко розуміти правила, причини їх встановлення, а також санкції, що на неї чекають при порушенні.
Особливості рекомендованих психологами правил залежать від віку дитини.
Дошкільнята. Є багато чудових додатків, ігор та сайтів для такого віку. Проте заняття з гаджетом має постійно перериватися на активні ігри. Це корисно як для тіла, так і для мозку. Декілька порад:
- Насолоджуйтеся відкриттями разом. Завжди приходять моменти, коли хочеться відволіктися на телевізор чи повідомлення у своєму телефоні. Проте настільки довго, наскільки можете, насолоджуйтеся медіа (фільми, мультики, ігри) разом. Маленький мозок, що постійно розвивається, отримує величезні переваги від вашої компанії.
- Починайте встановлювати рамки, коли діти маленькі. Звички вкорінюються рано. Спробуйте встановити зрозумілі часові правила, коли дитина ще зовсім маленька. Установіть таймер для ігор, додатків та сайтів. Для телебачення можна сказати “лише одне шоу”.
Початкова та середня школа. У цьому віці діти обожнюють телешоу, ігри, фільми та онлайн-відео. Вони починають досліджувати більше та дізнаються про нові шоу та ігри від друзів. Тепер ви не можете чітко проконтролювати, коли гра вмикається, а коли вимикається.
- Контролюйте кінець перегляду. Замість того, щоб крутити мультики онлайн, скачуйте їх наперед. Виділіть конкретний час на перегляд. Як тільки мультик закінчиться, нехай дитина займеться чимось іншим. Справа в тому, що часто онлайн програвачі відтворюють відео одне за іншим (наприклад, Youtube). Дитина може навіть не помічати, як довго вона вже сидить перед екраном. До того ж, це вбереже її від впливу реклами.
- Допоможіть збалансувати день. Діти в цьому віці потребують порад від вас щодо буденного плану. Їм важко думати стратегічно та приділяти по трошки часу для всього.
- Практикуйте те, чого навчаєте. Сьогодні ми постійно перевіряємо листи, месенджери чи новини у Facebook на автоматі. Проте для дітей найбільш зрозуміле є те, що ви показуєте власним прикладом. Вони запозичують наші звички. Якщо ви сформуєте в собі звичку обмежувати використання гаджетів (наприклад, перед сном), дитині буде легше виховати цю звичку і в себе.
Старшокласники. Щоб налагодити зв’язок із підлітками, потрібно пояснити причини, чому занадто велика кількість часу з гаджетами – це шкідливо. Також допоможуть такі прийоми:
- Допоможіть зробити правильний вибір. Підліткам важко розібратися в якості інформації. Критичне мислення приходить лише з досвідом. Тому поділіться своїм досвідом з ними. Обговорюйте нові ігри, фільми, шоу, ютуб-канали. Дивіться їх разом. Діліться своїми роздумами про переглянуте. Розмови допоможуть вам не лише зрозуміти тренди, якими живе дитина, а й задати їй вектори дорослого мислення.
- Зверніть увагу на багатозадачність. Старшокласники часто переписуються, гортають стрічку Facebook, слухають музику одночасно. Особливо, коли в цей час вони ще й мають робити домашнє завдання. Проте дослідження у Мічиганському Університеті показало, що люди жахливо справляються з декількома задачами одночасно. Тоді ми не концентруємося ні на одній із них. Здатність до фокусу зменшується. Як наслідок, коли у майбутньому потрібно буде зробити щось одне, ми постійно відволікатимемося.
- Знайдіть шлях сказати “Так”. Дивитися фільми, які їм можна дивитися. Грати в ігри, які ви одобрюєте. Якщо дитина просить подивитися щось, чого ви не дозволяєте, постарайтеся не відмовляти сухо. Знайдіть разом альтернативу. Так, щоб кожен залишився задоволеним. Адже найважливіше – зберегти тепло в стосунках.