Здавалося б, книги — є книги. Комусь цікаві одні книги, комусь інші. І те, що саме людині подобається читати залежить виключно від його характеру, інтелекту й інтересів, але ніяк не від статі. Тобто і хлопчикам і дівчаткам цікаві приблизно одні й ті ж дитячі книги, і особливо замислюватися, купуючи дитячі книги своїм синам, не варто.
У цих твердженнях, звичайно, є частка істини, однак існує й інша думка про те, що у хлопчиків є свої, особливі переваги у виборі книг, засновані на відмінному від дівчаток засвоєнні інформації. І нехтувати цими особливостями, бажаючи прищепити хлопцям любов до читання у жодному випадку не можна.
«Дютюктіва» або «лубофь»?
Хлопчики ставляться до читання книг зовсім інакше, ніж дівчатка. Дуже добре ці відмінності ілюструє знаменита сценка клоуна-міма Полуніна, де герої — вона і він — обирають на який піти фільм: детективний або про любов? З вибором книг для читання відбувається приблизно те ж саме. У сюжеті книги хлопчики шукають дії, яскраві і сильні емоції, ясну і конкретну інформацію, в той час як дівчатка читають книги заради розваги і самопізнання. При виборі книг дівчинки прислухаються до сторонніх порад, а хлопчики не терплять подібного керівництва, воліючи діяти на свій страх і ризик, але швидше втомлюються, якщо відразу не знаходять бажаного.
При одному з університетів Норвегії існує Центр вивчення читання. Цей центр провів дослідження читацьких звичок і переваг хлопчиків. І хоча хлопчиків вивчали норвезьких, немає причин не довіряти цієї інформації, оскільки хлопчик — він і в Росії, і в Україні, і в Норвегії — хлопчик. І ось що з’ясували вчені:
- читають хлопчики набагато менше дівчаток;
- хлопчики не вважають читання книг кращою формою проведення дозвілля;
- художній літературі хлопчики воліють довідкову;
- хлопчики читають не для самопізнання, а частіше з практичною метою;
- набагато частіше дівчаток хлопчики читають журнали і газети;
- саме хлопчики головні споживачі коміксів;
- хлопчики залюбки читають про хобі, про спорт, загалом, про те, що становить найближче коло їхніх інтересів;
- хлопчики віддають перевагу таким жанрам художньої літератури, як пригоди, детектив, фентезі, фантастика;
- при виборі книги, велике значення має для хлопчиків її обкладинка та ілюстрації.
Кращі книги для хлопчиків
Так яка ж дитяча література здатна заінтригувати хлопчика і повністю задовольнити його читацькі запити? Орієнтуючись на вищеописані результати дослідження, можна порекомендувати наступне: до трьох років дитячі книги будуть однаковими і для хлопчиків і для дівчаток. Це можуть бути і вірші, і оповідання, і казки, і книги про тварин, головне, щоб це була якісна література. З трьох років інтереси хлопчиків вже орієнтовані в бік чоловічих, тому їм буде близька література про машини, казки про богатирів і їх подвиги.
Років з п’яти, крім чарівних казок і оповідань різних письменників про дітей цього віку, можна читати малюкам фентезі. До цього жанру, як не дивно, цілком можна віднести книгу Носова «Незнайко і його друзі», «Незнайко в сонячному місті», а вже «Незнайка на місяці» цілком можна вважати дитячим фантастичним твором. Молодшим школярам з книг російських авторів подобаються пригодницькі дитячі казки Софії Прокоф, Едуарда Успенського, фантастичні оповідання та повісті Кіра Буличова. Серія книг про ведмедика-чарівника Олдіна розповість малюкові про чудовий світ магії та пригод.
Хлопчикам молодшого підліткового віку можна запропонувати «Хоббіт» Толкієна, після якої (в трохи більш старшому віці) можна перейти до читання всесвітньо відомої трилогії «Володар Кілець» цього ж автора. Також хлопці з захопленням сприймають сучасних письменників-фантастів. Наприклад, книги Ріка Ріордана, який декілька років поспіль ставав найкращим дитячим письменником в Америці. У своїх книгах він розповідає про героїв давніх міфів, які, як виявилось і досі живуть серед нас. Саме за його книгою «Персі Джексон» було знято однойменний фільм. Або Кристофер Паоліні. Свій бестселер «Ерагон» він почав писати у віці 15 років – це захоплива історія про чарівний світ драконів та ельфів, за цією книгою також знято фільм (доречі, важливу роль у залученні хлопчаків до книги може стати перегляд фільму знятого за нею). Це книги як раз відповідають читацьким інтересам хлопчаків, оскільки їх головні герої — хлопці-підлітки, а сюжет насичений дією, пригодами і детективної інтригою. Причому обидві зазначені книги — це багатотомні саги, де герої виростають в процесі розповіді, дозволяючи читачеві дорослішати разом з ними.
Зазвичай діти без особливої цікавості читають книги за шкільною програмою, проте є і серед таких книг традиційно улюблені і читані хлопчиками книги. Це, звичайно, «Пригоди Робінзона Крузо» Даніеля Дефо, «Пригоди Тома Сойєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна» Марка Твена. З класичних російських авторів хлопчаки зазвичай із задоволенням читають Гоголя, особливо повісті «Тарас Бульба», «Вій» та інші твори, а так само гумористичні оповідання Чехова.
Зі світової пригодницької літератури беззмінно привабливі для хлопчаків «Острів скарбів» Стівенсона, «Копальні царя Соломона» Г. Р. Хаггарда, «Франкенштейн» Мері Шеллі. Так само рекомендовані хлопчикам фантастичні повісті улюбленого російського письменника А. Бєляєва. Ніколи не перестануть радувати хлопчаків численні повісті Владислава Крапівіна, адже їх герої виключно хлопчики, а сюжети всіх книг неймовірно цікаві.
У список сучасних авторів книг для дітей можна внести «Автостопом по галактиці» Дугласа Адамса, «Північне сяйво» Філіпа Пулмана, з сучасних російських авторів — дитячу фантастику Сергія Лук’яненка (автора знаменитого «Нічного дозору») і письменника захоплюючих гумористичних детективів для дітей Валерія Роньшина . Напевно сподобається вашим синам одна з останніх книг популярного нині Бориса Акуніна, яка так і називається «Дитяча книга» — це дивно захоплююча суміш з фантастики, пригод, детективу та історичного роману.
Як залучити хлопчиків до читання книг
Просто неможливо перерахувати всіх авторів і всі книги, які напевно припадуть до душі вашій дитині. Думаю, у кожного чуйного батька є чим поповнити такий список, проте слід пам’ятати, що нав’язувати свої інтереси хлопчикові не можна. Адже хлопцям вкрай важливо, щоб їх думка шанувалася і не оскаржувалась.
Крім батьківських повчань і нав’язливих порад є й інші способи привернути хлопчаків до книги. Головне, створити їм найбільш комфортні умови для читання, тобто надати в розпорядження широкий спектр книг та інформаційних ресурсів. Дуже важливо, щоб книги були і в будинку, в класі (а не тільки в бібліотеці), лежали прямо на столах або у комп’ютера і їх можна було в будь-який момент безперешкодно брати.
Не треба перешкоджати дитині, якщо він вважає за краще читати книги в електронному вигляді. Це такий же вид читання, може бути більш сучасний, тому не завжди звичний для батьків. Просто простежте за тим, щоб електронна бібліотека вашого сина містила в собі якомога більше хорошої, якісної дитячої літератури, яка урізноманітнює їхнє життя, додає знань, розвиває почуття гумору та позитивне ставлення до життя. І, звичайно, не варто «бубоніти» про те, що «ти мало читаєш» і дорікати дитини в повній відсутності інтересу до книги, особливо якщо ви самі читаєте мало, або хлопчик взагалі ніколи не бачив батьків, які читають книгу. Культура читання книг дитиною починається з наслідування, з прикладу, і тут головне, щоб цей приклад був позитивним, тоді залучити дітей до читання книжок не складе особливих труднощів.