Поява дитини в сім’ї покладає на батьків безліч нових завдань: прищепити перші навички рахунку, розвивати мову. А після — навчити малюка кольорам. Які ж методи допоможуть полегшити засвоєння цієї однієї з перших наук маленькому чоловічкові?
Привертайте увагу до всього навколишнього.
Навчання у формі гри прискорює не тільки засвоєння цифр і слів, але і запам’ятовування кольорів. Для початку корисно озвучувати кольори речей і окремих їх елементів, збираючи дитину на вулицю. Причому важливо не обмежувати палітру сімома кольорами веселки: краще комплектувати одяг з 2-3 різних відтінків кольорів — бордових, бузкових, малинових.
А на вулиці можна промовляти кольори всіх предметів у полі зору: трава — зелена, дерево — коричневе. Чим більше часу приділяти такому спілкуванню, тим швидше дитина сама почне розповідати про кольори предметів, які привернуть її увагу.
Захоплення малюванням і виробами з пластиліну.
Малювання та створення фігурок із пластиліну — дуже ефективно для навчання дитини кольорам: вимовляючи колір, що наноситься на папір, можна значно прискорити результат. Тут важливо при перших же спробах відтворити озвучення кольору, зафіксувати набуті знання колірної гами: запропонувати дитині намалювати предмети заданого кольору, наприклад, блакитне небо з білими хмарами і жовтим сонцем.
Пластилін — прекрасний спосіб навчити дитину запам’ятовувати, відрізняти і вибирати кольори: при ліпленні варто вибирати окремі кольори для різних елементів фігурки, не варто змішувати всі кольори в один, а навпаки — потрібно виділяти їх.
Яскраве забарвлення іграшок.
Яскраві барвисті перші брязкальця та іграшки зі звуковими вставками забезпечують одночасне знайомство дитини зі звуками і кольорами. Трохи пізніше в будинку з’являються варіації навчальних конструкторів, кубиків, кульок різного кольору, що формує розуміння поєднання кольорів: в червону лунку потрібно прикріпити кубик того ж кольору.
Поступово, цю задачу корисно робити складніше — якщо завданням ставити суміщення деталей з різних кольорів: жовтий трикутник і синій кубик потрібно помістити у відповідні лунки зеленої площадки — так у дитини розвивається моторика, логіка, запам’ятовуються різні фігури і кольори.
Аналогія — асоціації.
Граючи в кульки з дитиною, слід вказати на те, що кулька у мами в руках — синя, як у тата сорочка, а поруч лежить жовта кулька — як його улюблена іграшка. Вийшовши на прогулянку, в ході обговорення з дитиною, наприклад, кольорів машин, можна наводити аналогії з природою навколо: зелена машина, як листя на дереві. Такі асоціативні приклади значно полегшать процес запам’ятовування і допоможуть розвинути проектування отриманих знань на інші предмети.
Навчання дитини першим важливим знанням вимагають постійної уваги, терпіння, зусиль, позитивного настрою та вміння зацікавити в навчальному процесі: елементи гри потрібно використовувати у всіх можливих щоденних справах і перетворювати кожне заняття в пізнавальну розвагу!