Стан дрібної моторики у вихованців дитячого садка — дуже важливий аспект. Багато мам знають про вплив, який вона чинить на розвиток мовлення дитини. Давайте розширимо і поглибимо наші знання про те, яку саме користь може принести пальчикова гімнастика дітям. Адже, займаючись нею всього по кілька хвилин на день, можна за короткий час побачити прогрес у здібностях малюка.
Вихованцям середньої групи приділяється набагато більше уваги в цьому процесі, ніж у молодшій групі. Заняття стають більш інтенсивними і ритмічними, націленими на певний результат.

Особливості проведення пальчикової гімнастики для дітей віком 4-5 років

Насамперед, відзначимо очевидну користь таких занять, яка полягає в наступному:
— крім тренування пальців, гімнастика сприяє розвитку пам’яті, мислення та уважності, синхронізації роботи півкуль мозку;
— здійснюється підготовка руки дошкільника до письма;
— пальчикові ігри — це ще й своєрідний точковий масаж, який корисний сам по собі;
— і, звичайно, головне — вдосконалення мовних навичок, що дуже актуально для дітей віком 4-5 років.

Грамотні педагоги проводять пальчикову гімнастику в дитячому садку відповідно до деяких правил. Так, всі вправи необхідно робити, починаючи з найпростіших, і лише поступово ускладнювати завдання. Фізичне навантаження на пальці також необхідно дозувати: наприклад, спочатку вибирати ігри для однієї руки, потім — для другої і для обох одночасно.

Нерідко в такі заняття додаються елементи кінезіологічних вправ — крім пальчикової, використовується дихальна і артикуляційна гімнастика, тілесні рухи, розвиваючі велику моторику, а також розслаблення і релаксація. Вони спрямовані на активізацію так званого міжпівкульного впливу, що, у свою чергу, покращує сприйняття, підвищує стресостійкість і робить загальний позитивний вплив на стан здоров’я дитини.

Діти, які регулярно займаються за спеціальним комплексом, швидше навчаються читанню, рахунку і письму. У них буде більший словниковий запас, а мимовільне запам’ятовування різних віршованих рядків принесе користь розвитку пам’яті, що безумовно, ледь не найголовніше в шкільній науці.

Приклади комплексу пальчикової гімнастики в середній групі

Для досягнення кращого ефекту дитяча гімнастика для пальців завжди проходить в ігровій формі. Так малюки краще запам’ятовують і з задоволенням відтворюють всі вправи, які супроводжуються нескладними і зрозумілими римованими рядками. Нижче представлені три приклади пальчикової гімнастики в дитячому садку, про яку йшлося вище.

Приклад 1.
Пальчику, пальчику,
Де ти був?

(Піднімаємо ліву руку до себе долонею),
Я з цим братом в ліс ходив,
(Починаючи із вказівного, загинаємо пальці лівої руки, використовуючи праву),
А з цим братом борщ варив,
З цим я кашки скуштував,
А з найменшим заспівав.

(«Співаємо» з мізинцем і розгинаємо всі інші),

Приклад 2.
Палець вказівний
Розумник головний.
Виконує важливу справу.
Допомагає капітану!

(Стискаємо одну руку в кулак, витягуємо вгору вказівний палець і обертаємо їм: на перші два рядки — в одну сторону, потім — в іншу).

Приклад 3.
Їжак, їжак, де живеш?
(Показуємо «колючки», переплітаючи пальці в замок),
Я живу в густому лісі!
(Кладемо кисті рук навхрест і поперемінно міняємо ту руку, що знаходиться зверху),
Їжак, їжак, що несеш?
(Знову показуємо «колючки»),
В нірку яблучка несу!
(Стукаємо кулак об кулак),
Буду яблучка складати,
(Виробляємо рубають руху правою долонею об ліву),
Діточок пригощати!
(Те ж саме, міняємо долоні).

Розвиток дрібної моторики у дітей в середній групі передбачає не тільки пальчикову гімнастику, а й інші заняття: складання кубиків, ліплення з глини або пластиліну, малювання кольоровими олівцями, виконання аплікацій з паперу, нові віяння в дитячій творчості і розвитку — елементи пісочної терапії.
Комплекс пальчикової гімнастики

Для дітей, у яких рівень розвитку мови не відповідає віку, подібні заняття є відмінним способом поліпшити свої навички і наздогнати своїх однолітків. Заняття, які проводяться вихователями — це дуже добре, але і коли дитина перебуває вдома, не втрачайте будь-якої можливості щоб позайматися з нею, адже малюкові ці ігрові заняття приносять і користь, і радість. Ну а якщо дитина перебуває на домашньому вихованні і в силу обставин не може відвідувати дитячий заклад, то такі вправи є обов’язковими. Батькам зовсім не складно їх освоїти, адже для цього не потрібна якась підготовка або особливі знання. Все просто, весело і легко.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Схожі записи