Догляд за новонародженим потребує уваги та турботи, особливо в перші тижні життя, коли малюк тільки звикає до нового світу, а батьки — до своєї нової «посади». Щоб вам було простіше адаптуватися, ми зібрали корисні поради.
Харчування
Поки малюк зовсім маленький (до півроку), достатньо обмежитися грудним або штучним вигодовуванням. Після 5–6 місяців настає час привчати малюка до прикорму, для чого стануть у пригоді хороші столики для годування в Алло, небиткий силіконовий посуд і батьківське терпіння. Вибирайте натуральні продукти і вводьте в раціон їх по одному, щоб виключити харчові алергії.
Гігієна та догляд за шкірою
Ніжна шкіра новонародженого потребує особливого догляду:
- Після кожної зміни підгузка підмивайте малюка теплою водою. Використовуйте дитяче мило без ароматизаторів і тільки в разі сильних забруднень.
- Використовуйте крем під підгузок з оксидом цинку, щоб запобігти розвитку пелюшкового дерматиту. Влаштовуйте «повітряну ванну» малюкові на кілька хвилин під час кожної зміни підгузка.
- Купати малюка можна щодня або через день. У перші тижні краще використовувати кип’ячену воду з додаванням легких трав’яних відварів (наприклад, ромашки). Температура води має бути близько 36–37°C.
- Протирайте очі ватними дисками, змоченими в кип’яченій воді, від зовнішнього кута всередину. За потреби використовуйте аспіратор для видалення слизу з носа і краплі з фізрозчином для зволоження.
Розвиток і спілкування
Спілкуйтеся з малюком, навіть якщо він ще не розуміє слів. Говоріть з ним лагідно, посміхайтеся, співайте пісень: це необхідно для гармонійного розвитку особистості та зміцнення в новонародженому почуття особистої безпеки. Малюки бурхливо реагують на тактильні відчуття, тому носіть дитину на руках, гладьте, робіть легкий масаж.
Прогулянки
Гуляти з новонародженим можна вже з перших днів, якщо на вулиці температура не нижче -10…-15°С. Перші рази прогулянки можуть бути нетривалими (від 15 хвилин), але вже через тиждень можна виходити на 1–2 години, залежно від сезону. Одягайте дитину за погодою: перегрів для дитячого організму навіть гірший, ніж переохолодження. Орієнтуйтеся на дотик до потиличної частини малюка, щоб зрозуміти, як він почувається. Вибирайте для прогулянок надійні візочки з каталогу магазину ALLO, із захисним козирком і хорошою амортизацією.
Інші рекомендації
Ніколи не залишайте малюка на високій поверхні (пеленальному столику, ліжку), навіть якщо він поки що не вміє перевертатися. Використовуйте тільки безпечні дитячі іграшки, без дрібних деталей. Підтримуйте температуру в кімнаті близько +20–22°C і вологість повітря на рівні 50–70%. Регулярно відвідуйте педіатра або сімейного лікаря для контролю ваги та зросту. У перші місяці життя це робиться раз на 1–2 тижні. Уважно стежте за розвитком дитини та вчасно робіть щеплення за національним календарем.