Турботливі й уважні батьки ретельно стежать за розвитком свого чада. Перше «агу» і перший зубок — все повинно з’явитися в призначений термін. Цілком природно, що найменші відхилення від норми, не кажучи вже про такі, як затримка мовного розвитку в 2 роки, не залишаться непоміченими. Незважаючи на те, що кожна дитина розвивається індивідуально і процес становлення мовлення залежить від багатьох факторів, вже до 2-х років проблеми з мовним розвитком, якщо такі є, очевидні.
Затримка розвитку мовлення у дітей
У 2-3 роки малюки розвиваються дуже активно, а зокрема, свого апогею досягають мовні досягнення дитини: малюки складають багатослівні розгорнуті речення, використовують дієслова, прикметники, займенники. Словниковий запас дитини постійно збільшується, вимова стає більш виразною і розбірливою.
Тому, в цьому віці батьків має насторожити наступне:
— дитина в 2 роки не намагається повторювати нові слова;
— в процесі спілкування використовує всього декілька окремих слів;
— не розуміє і не виконує прохання;
— не вміє складати фрази.
Причини затримки мови у дитини різні, і умовно діляться на дві групи:
До першої належать органічні порушення, які в свою чергу можуть бути вродженими і набутими. Це родові травми, порушення слуху, крововилив у мозок, ДЦП, травми, хвороби, операції, перенесені в ранньому дитинстві, пухлини головного мозку.
До другої групи причин, що провокують психічну затримку розвитку мови у дітей, відносяться порушення, обумовлені стресами, поганими умовами проживання, неправильним вихованням, частими сварками і алкоголізмом батьків.
Види затримки мовного розвитку
Як відомо, зовнішню мову, відповідно і затримки, прийнято поділяти на:
- Експресивну. Це процес висловлювання раніше сформованих думок. До експресивної мови відносять артикуляцію мовних звуків, вимовляння слів або фраз. Затримка формування експресивної мови може бути не пов’язана з розумовою відсталістю, неврологічними або слуховим порушеннями, однак виключати таку ймовірність не можна. Відхилення експресивної мови проявляються у вигляді значного відставання мовного розвитку від вікових норм, спотворенням слів. Наприклад, малюки пропускають приставки і закінчення, їх словниковий запас мінімальний, а спілкування обмежується набором стандартних скорочених фраз. Важкі форми захворювання, як правило, діагностуються до трьох років.
- Рецептивну (імпресивную). Це слухання, читання. При розладах рецептивної мови у дитини виникають проблеми з розумінням слів старших і вимовою, слухове сприйняття таких дітей знижене, при цьому з фізичним слухом все гаразд.