Ви мрієте виростити генія-математика? Або хоча б просто навчити свою дитину самостійно ходити в магазин? Тоді закласти основи рахунку можна вже починаючи з віку 2-3-х років. Навчання дітей цифрам — заняття непросте і вимагає терпіння. Але сучасним мамам нема про що турбуватися! Адже сьогодні існує безліч методик, що дозволяють без праці навчити малюка рахунку. Про них-то ми і розповімо.
Як швидко навчити дитину рахувати?
Замислюючись як правильно навчити дитину рахувати, багато батьків намагаються впровадити у виховання різні методики, подовгу займатися зі своєю дитиною і втовкмачувати в його голову різні цифри. І це в корені невірно, тому що мозок малюка може бути ще не готовим до логічних обчислень, та й кожна дитина розвивається індивідуально. Що ж робити в цьому випадку? Все дуже просто — вчимо дитину рахувати за допомогою ігор та забав! Але для початку кілька важливих пояснень:
— природа заклала в малюків величезну тягу до нових знань. Завдання батьків — використовувати її на благо і з максимальною користю. Малюк немов губка втягує в себе все нове, і цей процес відбувається швидко і природно. Але пам’ятайте, що ви повинні діяти в інтересах малюка. Якщо заняття йому не подобається, не змушуйте і не наполягайте;
— не плутайте вміння рахувати з простим перерахуванням чисел. Якщо дитина промовляє цифри від одного до десяти, це не можна назвати умінням рахувати. Це просто повторення назв цифр і не більше. Правила того, як навчити дитину рахувати полягають у тому, щоб вона розуміла, яка кількість предметів стоїть за певною цифрою, знала, в якій послідовності йдуть числа і вміла впізнавати їх написання.
Отже, першим етапом вчимо дитину рахувати за допомогою осмислення кількісної сторони чисел:
1. Те, що ви разом з малюком будете рахувати, повинно бути йому цікаво. Дочекайтеся, коли у дитини буде гарний настрій, і запропонуйте їй нову гру: «Давай порахуємо твої ніжки. Ось одна ніжка, а ось друга ніжка. Всього у нас дві ніжки». Таким же чином можна рахувати пальчики, ручки, мамині очі, черевички, що одягаються на ніжки тощо. Якщо малюк задумався, головне йому не заважати, а дати самостійно розібратися, де і скільки у нього кінцівок і предметів.
2. Після двох років дитину можна вчити рахунку трьох предметів. У хід можуть піти машинки, сходинки, пташки, що сидять на паркані й члени сім’ї. Головне, щоб навчання відбувалося у формі гри. Як можна частіше промовляйте разом з дитиною те, що бачите. «Ось пташки сидять на паркані. Одна, дві, та тут цілих три пташки! Дивись, які три пташки там сидять » тощо. Якщо ви читаєте казки на ніч, то використовуйте такі як «Теремок» або «Ріпка». У них можна сміливо рахувати героїв і по ходу вчитися вибудовувати в голові числовий ряд. В майбутньому це допоможе вам навчити дитину рахувати в умі.
3. Остання стадія даного етапу — момент, коли дитина починає рахувати сама. Побачивши кілька цікавих предметів, запропонуйте малюкові: «А ну-ка порахуй скільки …». Якщо дитина не захотіла напружувати мозок, не наполягайте. Коли йому буде цікаво, вона обов’язково це зробить наступного разу.
Етап другий. Як навчити дитину цифрам?
Знання того, як виглядають цифри також важливе при навчанні рахунку. Почати можна з придбання плаката із зображенням чисел. Бажано, щоб біля кожної цифри були зображені предмети. Наприклад: 1 і поряд одне яблуко, 2 і поряд дві качечки і т.д. Називайте цифри і показуйте дитині їх на плакаті. Грати таким чином можна до тих пір, поки малюку не набридне. Далі він сам буде підходити до плакату, і підводити вас до нього. У результаті дитина вивчить не тільки те, як виглядають цифри, але й буде знати, скільки предметів стоїть за тим чи іншим позначенням числа.
Книжка з електронним рахунком. Такий приголомшливий витвір сучасності можна придбати в будь-якому книжковому магазині. У ній містяться не тільки барвисті малюнки кожної цифри, але і супровід у вигляді звуку. З такою іграшкою малюк впорається і без вашої участі, а ефект від подібних ігор буде очевидним.
Як вивчити цифри з дитиною
Чудовим варіантом для вивчення цифр з дитиною є малювання. Ви можете спочатку просто малювати цифру, а малюкові пропонувати намалювати кількість предметів рівних цій цифрі. Потім навпаки, ви можете намалювати, наприклад, 4 кубики, а малюк повинен буде зобразити цифру 4. У процесі такої гри, дитина наочно побачить відповідність між предметами і тим числом, яке належить їх кількості.
Ще один простий спосіб того, як навчити дитину швидко рахувати — малювання та промовляння віршиків. Поки ви малюєте, малюк задіє основну в його віці зорову пам’ять. Пізніше, вивчивши віршик, він уже в голові зможе відтворити свій малюнок. Ось деякі приклади таких віршиків, які спочатку можна зобразити на папері, а потім запам’ятати:
Раз — рука, два — рука —
Ліпимо сніговика!
Три — чотири, три — чотири,
Намалюєм ротик милий!
П’ять — це морквочка для носа,
Вугольки як очі — бац!.
Шість – капелюх повісим косо.
Хай сміється він у нас.
Сім і вісім, сім і вісім,
Він станцює нам усім.
Дев’ять — десять — сніговик
Через голову — кувирк!
Ну і цирк! Ну і цирк!
За допомогою такої гри ви не тільки допоможете малюкові запам’ятати цифри, але й легко вирішите питання, як навчити його рахувати в умі. В цілому, який би з варіантів ви не обрали, пам’ятайте, що у формі гри малюк набагато швидше засвоїть нові знання. Чим легшими і невимушенішими будуть ваші заняття, тим ефективніше буде результат.